Glas Javnosti

Ovo je 10 stvari koje ne bi smele biti u automobilu tokom zime

Auto-moto
Autor: Glas javnosti

Zima je stigla u gotovo sve krajeve zemlje i mnogi građani se ujutro bude uz minuse.

Poznato je da neki predmeti i proizvodi ne podnose dobro zimu i mogu se oštetiti, pritom praveći štetu i drugim stvarima u okolini. Zbog toga, stručnjaci za automobilizam iz CarMoney-a otkrili su stvari koje zimi nikako ne smete ostavljati u automobilu.

  1. Lekovi: Ostavljanje lekova u automobilu tokom zime može umanjiti njihovu efikasnost. Tečnosti i lekovi za injekcije mogu doživeti promene s niskim temperaturama, stoga je preporučljivo čuvati ih na sobnoj temperaturi.

  2. Naočare: Ekstremno niske temperature mogu oštetiti sočiva naočara uzrokujući njihovo širenje i skupljanje, čineći okvire podložnim pucanju. Preporučuje se da ih držite u futroli kako biste ih zaštitili.

  3. Muzički instrumenti: Drveni instrumenti, poput violina i gitara, su osetljivi na niske temperature koje mogu prouzrokovati širenje i skupljanje, oštećujući ili čak lomeći spojeve. Preporučuje se unošenje instrumenata u unutrašnjost kako bi se izbegla oštećenja.

  4. Baterije: Niske temperature mogu uticati na elektrohemijske reakcije unutar baterija, čime će one brže ostati bez energije. Alkalne baterije čak mogu prsnuti i iscuriti, pa je preporučljivo ne ostavljati ih u automobilu.

  5. Laptopovi i telefoni: Unutrašnje litijum-jonske baterije elektronskih uređaja postaju ugrožene hladnim vremenom, pa je preporučljivo izbaciti skupu elektroniku iz automobila kako bi se izbegle nepotrebne štete.

  6. Voda u flašama: Tečnost u bocama može se zalediti i prsati, praveći veliku štetu. Otvorena boca vode koja je ostavljena u automobilu tokom zime nije preporučljiva za pijenje.

  7. Sprejevi: Aerosoli poput dezodoransa, laka za kosu ili spreja WD-40 mogu postati opasni ako su izloženi ekstremnoj hladnoći, jer to može uzrokovati pucanje ili čak eksploziju limenki.

  8. Hrana u konzervama: Niske temperature mogu štetiti konzerviranoj hrani, uzrokujući pucanje konzerve usled smrzavanja i širenja.

  9. Gazirana pića: Limenke s gaziranim pićima ne bi trebalo ostavljati u automobilu na temperaturama ispod nule, jer mogu eksplodirati kada se napitak smrzne i stvori pritisak unutar limenke.

  10. Boje i lakovi: Limenke boje ostavljene u automobilu tokom zime mogu doživeti promene u sastojcima, a smrzavanje, širenje, odvajanje i nakupljanje mogu ih učiniti neupotrebljivim.

    Glas javnosti/N01S



Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR