Glas Javnosti

Iz fabrike Tesle u Nemačkoj ukradeno čak 65.000 šoljica za kafu

Auto-moto
Autor: Glas javnosti

Kada je direktor fabrike Tesle u Nemačkoj Andre Thierig izašao za govornicu pred kraj burnog sastanka s osobljem nije pomenuo ogorčeni sukob između radničkog saveta i moćnog sindikata IG Metall koji je do tada dominirao raspravom, navodi nemački Handelsblatt.

"Samo ću vam dati jednu brojku", rekao je Thierig na govornici u fabrici u blizini Berlina koja zapošljava oko 12.000 ljudi. “Kupili smo 65.000 šoljica za kafu otkako smo ovde počeli da proizvodimo. 65.000! Statistički gledano, svako od vas već ima set od pet naših Ikea šoljica za kafu kod kuće.

"Stvarno sam umoran od odobravanja narudžbina za kupovinu još šoljica za kafu", rekao je uz smeh i pljesak, zapretivši da u sobama za odmor neće biti pribora za jelo ako krađe ne prestanu, prenosi Jutarnji.hr.


Čak i pre desetina hiljada ukradenih šoljica i poslednjih izbora za radničke savete, Teslin Gigafactory u Grünheideu, u pokrajini Brandenburg, bio je centar kontroverzi. Gotovo odmah nakon što je Nemačka pobedila u konkurenciji osam drugih država EU-a koje su takođe želele prvu Teslinu evropsku fabriku, počele su da se gomilaju kritike o štetama za okolinu zbog izgradnje fabrike. To je uključivalo krčenje stotina hektara šuma i zabrinutost zbog kontaminacije podzemnih voda.

Ubrzo nakon početka proizvodnje 2022. godine, nemački časopis Stern je objavio članak u kojem navodi ozbiljna kršenja propisa o bezbednosti i zdravlju radnika, kao i zakona o zaštiti okoline. Izveštaj je pokazao da je Teslina fabrika zabeležila tri puta više hitnih slučajeva od Audijeve fabrike u gradu Ingolštatu.

Godine 2024. fabrika je bila mesto ekoloških protesta protiv planiranog proširenja fabrike, koje je konačno dobio zeleno svetlo nakon dugotrajne političke borbe. U novije vreme, odluka izvršnog direktora Tesle Ilona Maska da fabrike širom sveta smanje svoju radnu snagu za 10 posto rezultirala je otpuštanjem mnogih privremenih i honorarnih zaposlenih i dovela u pitanje koliko će fabrika zaista dugoročno podstaknuti nemačku privredu.


Prema sekretaru sindikata IG Metall Jannesu Bojertu, radnici Tesle su suočeni s ekstremnim pritiskom, maltretiranjem i frustracijom zbog velikog broja bezbednosnih nesreća u fabrici. Tome se na sastanku osoblja suprotstavila Michaela Schmitz, nedavno ponovo izabrana čelnica Radničkog saveta, koja veruje da sindikat vrši nedozvoljeni uticaj na svoje članove da bi agitovali među radnicima.

Glas javnosti/ A05S 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR