Troškovi koje vlasnici automobila imaju za svoje limene ljubimce svakako se ne završavaju njegovom kupovinom, bez obzira na to da li je reč o novim ili polovnim vozilima, zato je uvek važno imati u vidu visinu troškova održavanja i popravki.
Američka potrošačka organizacija Consumer Reports godinama analzira i pravi godišnje izveštaje troškova u različitim oblastima, uzimajući u obzir koliko oni vremenom variraju u zavisnosti od različitih faktora.
Istraživanje troškova održavanja automobila za 2024. godinu, koje je obuhvatilo i elektromobile, pokazalo je koliko su njihovi vlasnici u prethodnih 12 meseci izdvajali za održavanje i popravke svojih četvorotočkaša.
Logično, novi(ji) automobili imaju značajno niže troškove održavanja, kako zbog toga što su – noviji i manje voženi, tako i zbog toga što, u zavisnosti od proizvođača, imaju garantni rok od tri pa čak do sedam godina. Ali nakon tog perioda, očekivano, troškovi održavanja i popravki značajno rastu.
Rezultati ankete su pokazali da na listi automobila sa najnižim troškovima održavanja ubedljivo vodi Tesla. Za održavanje automobila tog brenda vlasnici, u proseku, izdvajaju 580 dolara nakon pet, a 4.035 dolara nakon perioda od 10 godina.
Nasuprot tome, modeli luksuznih evropskih brendova Audi, BMW, Mercedes-Benz, Porsche i Land Rover, na vrhu liste po visini troškova održavanja. Posebno se izdvaja britanski proizvođač luksuznih terenaca, čiji ukupni prosečni troškovi održavanja za period od 10 godina iznose i do čak 19.250 dolara.
S druge strane, američki brendovi luksuznih automobila, kao što su Lincoln ili Buick, imaju dosta povoljnije troškove održavanja od evropskih rivala. Međutim, i među "evropljanima" postoje značajne razlike.
– Brendovi sa najpovoljnijim troškovi održavanja (5 godina/10 godina):
– Brendovi sa najnepovoljnijim troškovi održavanja (5 godina/10 godina):