Glas Javnosti

Ako ste OŠTETILI AUTO ZBOG RUPE NA PUTU, ovo su SAVETI kako da ostvarite NAKNADU ŠTETE!

Auto-moto
Autor: Glas javnosti

Zima, kiša i sneg, često su glavni krivci za nastajanje rupa na putevima, a malo koji vozač zna da kada kojim slučajem zbog toga nastane šteta na vozilu, on na osnovu te štete ima pravo na naknadu.

Da bi se naplatila šteta od putarskih preduzeća procedura je duga, negde bez sudskog procesa, a negde i sa njim traje i po godinu dana. U "Putevima Srbije" kažu da vozači imaju pravo na odštetu i da firme koje održavaju puteve, raspolažu milionskim budžetom za nadoknadu štete.

Naime, vožnja posle zime može biti i nebezbedna i skupa. Na putevima je mnogo udranih rupa, često punih vode. Teško ih je i videti a još teže proceniti kojom brzinom ih preći a da se vozilo ne ošteti. Kad se to desi vozači mogu da naplate štetu.

Međutim procedura je dugotrajna i prilično komplikovna.

Najpre treba pozvati policiju da sačiniti zapisnik na licu mesta. Onda osiguravajuće društvo procenjuje štetu. Trebalo bi da imate i snimke sa lica mesta pa i svedoke koji će potvrditi kako je nastala šteta. I onda pronađete koja je firma zadužena za održavanje tog puta i tražite odšetu.

Sve to uradio je Mile Vukašinović, ali ni posle dva meseca odgovor od putara nije dobio.

- Verovatno računaju na to da i onaj koji je izvršio uviđaj, obavio sve te formalnosti, podneo dokumentaciju naiđe na taj zid ćutanja – da će odustati. Sudski procesi su i dugi i nisu jeftini, i možda su napravli neku kalkulaciju da im se više isplati da ignorišu te naplate šteta, a oni baš koji dođu na sud, njima će isplatiti - rekao je Mile Vukašinović, oštećeni vozač za RTS.

U "Putevima Srbije" kažu da odmah posle snega krpe rupe i na to potroše oko pet milijardi dinara. Dodaju da su firme koje održavaju deonice dužne da plate štete nastale na njima, pa su tako oni prošle godine platili građanima oko 56 miliona dinara odštete.

- Ukoliko oštećena strana nije informisana, koje preduzeće za puteve održava tu deonicu na kome je pričinjena šteta, onda se obraća nama da bismo mu dali tačnu informaciju ko je upravljač puta - rekao je Zoran Stoisavljević iz "Puteva Srbije".

 

(Glas javnosti)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR