Naime, Vlora Čitaku, albanska političarka i nekadašanja ambasadorka samoprozvane države Kosovo u SAD, objavila je na svom Tviter nalogu video-isečak iz intervjua koji je Novak Đoković pre više od dve godine dao Grejemu Besindžeru.
Deo intervjua odnosi se na priču o bombardovanju 1999. godine, gde Novak govori o tome kako se osećao tada, ne samo on, već i ceo srpski narod, kao i kako danas gleda na taj zločin.
Novak Djokovic on Serbian bombings: Easy to still be filled with rage and hate - but I chose to forgive. pic.twitter.com/tmA7rZ0TD7
— Graham Bensinger (@GrahamBensinger) February 24, 2023
Autor intervjua je podsetio na ovu Novakovu izjavu na Tviteru, a momentalno su usledili napadi. Među prvima - pomenuta Vlora Čitaku.
"Šta ti tačno opraštaš? Humanitarnu intervenciju NATO koja je okončala genocidne ratove Srbije? Zamisli da nemački sportista 70-ih kaže da oprašta Americi i saveznicima što su zaustavili Hitlera", napisala je Čitaku na Tviteru.
Godine prolaze, a profesionalni regionalni isterivači "pomirenja" ne mogu da shvate da je u tom zapadnom svetu, posebno u Nemačkoj, svako domaštavanje genocida i poređenje nekoga sa Hitlerom zapravo umanjivanje holokausta i relativizacija nacizma. https://t.co/mjnC7EaJg1
— Nemanja Rujević (@strani_placenik) February 26, 2023
Ubrzo se oglasio i Tobi Fogel, "filozof u penziji koji piše o EU, Balkanu, demokratiji", kako piše na njegovom Tviter profilu.
"Najbolji primer zašto su oproštaj i pomirenje bez odgovornosti "sr**e", napisao je iznad Novakovog intervjua.
Great example of why forgiveness and “reconciliation” without accountability are bullish*t
— Toby Vogel (@tobyvogel) February 25, 2023
What has he forgiven – that NATO bombed his country to stop the second genocide it had started inside of a few years? https://t.co/HIHkQqcoEx
Novak je ovim intervjuom, koji je ponovo došao pod lupu javnosti, pokazao da je veliki. I da zna da oprosti onima koji su mu naneli zlo. Možda bi mnogi mogli da nauče ponešto od njega.