Sjedinjene Američke Države dominiraju košarkom na Olimpijskim igrama i samo četiri puta u istoriji se desilo da nisu osvojile zlatnu medalju. Zbog takve surove razlike u odnosu na druge reprezentacije (mada je ta razlika sve manja poslednjih godina) mnogi su skloni da procene i da je to zbog nekih nedozvoljenih sredstava.
Zbog toga su u javnosti prisutne mnoge teorije zavere, posebno ona da Amerikanci ne idu na doping testove, a sada je bivši američki košarkaš Grent Hil - danas direktor reprezentacije - otkrio kakva je zaista situacija. Ne znamo šta se sada dešavalo u Parizu, međutim na Olimpijskim igrama 1996. godine kada je i sam igrao za SAD i osvojio zlato, malo je reći da su njegovi saigrači i on bili privilegovani.
"Bilo je sjajno, osvojili smo zlato, imali smo sjajan tim, ali ima jedna istinita priča. Niko nije hteo da bude najbolji strelac na utakmici jer niko nije hteo da ide na doping test posle. Shvatili smo sistem, uvek su testirali najboljeg strelca. Obično je to bio Karl Meloun. Zato smo u finišu svake utakmice samo dobacivali loptu jedan drugom, niko nije hteo da postigne koš. Svi su mislili da igramo nesebičnu i timsku košarku, a zapravo samo nismo hteli da idemo da doping test i ostajemo još sat vremena posle utakmice u dvorani jer sve to zaista traje dugo", rekao je Hil.
Dakle, samo jedan igrač po meču išao je na doping testiranje iako su svi odskakali kvalitetom od drugih ekipa na turniru. Primera radi, pošto su i pojedini kineski plivači pravili razliku u odnosu na druge u Parizu, redovno su bili testirani, može se čak reći možda i maltretirani, što će reći da nemaju svi olimpijci "sreće".
Podsetimo, u toj ekipi SAD igrali su, između ostalih, Čarls Barkli, Šekil ONil, Karl Meloun, Hakim Olajdžuvon, Skoti Pipen, Redži Miler, Geri Pejton, Dejvid Robinson... U finalu su pobedili upravo reprezentaciju Jugoslavije.
Što se tiče američkog košarkaškog tima u Parizu, nema informacija o doping testiranju, dok je WADA u sukobu sa američkom doping agencijom USADA. Prema informacijama koje su objavljene za vreme Igara, najmanje troje sportista iz SAD je u nekom trenutku bilo dopingovano i to nije prijavljeno uz ideju američke agencije da budu "agenti", što nikome nisu prijavili.
Glas javnosti/ M01S