Glas Javnosti

Mlada zvezda NBA lige u ogromnom problemu

Košarka
Autor: Glas javnosti

Viktor Vembanjama, francuski košarkaš, propustiće ostatak sezone u NBA ligi zbog duboke venske tromboze u desnom ramenu.

Najbolji igrač ekipe San Antonio Sparsa, na čijoj klupi zbog posledica moždanog udara i dalje ne sedi legendarni Greg Popovič, moraće da bude povrgnut ozbiljnom lečenju.

Informacija je još neverovatnija kada se u obzir uzme da Vembanjama ima svega 21 godinu.
Duboka venska tromboza (DVT) koja se razvija u ramenu spada u red tromboza dubokih vena gornjeg ekstremiteta i ređa je od tromboze nogu.

Zbog toga može biti ozbiljan problem i zahteva hitno lečenje.

Među uzrocima se navodi stisnutost krvnih sudova između ključne kosti i prvog rebra, a u Vembanjaminom slučaju ponavljajući pokreti ruke i ramena su glavni faktor stvaranja krvnog ugruška.

Najveća opasnost je plućna embolija, a lečenje se sprovodi lekovima za razređivanje krvi, trombolizom, a ponekad operacijom ili angioplastikom.

Sličan problem je tokom karijere imao i legendarni rukometaš Nikola Karabatić koji se suočio sa upalom površinskih vena, a u studiji iz 2024. godine opisan je slučaj 20-godišnjeg rukometaša koji je oboleo od DVT gornjeg ekstemiteta i potom plućne embolije, ali je uz intenzivno lečenje i rehabilitaciju uspeo da se vrati sportskim aktivnostima.

Glas javnosti /S04S 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR