Okej, da se ne lažemo, u poslednje vreme, nije bilo nekih većih makljaža u kojima ovi “navijači” ne biraju da li im je rival omražena navijačka grupa sa druge strane ili još jedan njihov neprijatelj – policija, ali je dovoljno da se pre svakog sudara “večitih rivala” strahuje da li će biti užasa van terena.
“Huliganske tuče po celom gradu”, “Sraman derbi, pobeda huligana”, “Sukob huligana i žandarmerije”, samo su neki od naslova u medijima, koji isprate derbije, to je, dakle, ta tematika, umesto da teren bude u prvom planu.
Huligana je uvek bilo, e sad da li mora da ih bude i kako im stati na put, foru je našla pokojna Margaret Tačer, nekadašnja premijerka Velike Britanije. “Gvozdenu lejdi” kako su je zvali, upamtili su Englezi, ali i tamošnji huligani.
Posle tragedije na stadionu Hejsel u Briselu, pre početka meča Juventus – Liverpul kada su engleski navijači probili policijski kordon stigli do italijanskih navijača. Srušili su ogradu koja ih je razdvajala. Mnogi Italijani pokušali su da pobegnu, ali se zid srušio na njih. Poginulo je 39 tifoza “Stare dame” iz Torina.
Foto di un #fotografo #svizzero poi arrestato subito dopo il crollo del muro allo #stadio #heysel pic.twitter.com/0ECxU3tbH1
— LO SCHIAFFO 321 (@SchiaffoLo) September 5, 2021
Kao rezultat tragedije engleskim klubovima bilo je zabranjeno da igraju u evropskim takmičenjima pet godina, sve do 1990, a Liverpulu godinu više.
“Moramo da očistimo igru od huligana kući i onda ćemo, možda, moći da ponovo idemo preko mora”, rekla je tada Tačerova.
Vrhunac je bila tragedija na "Hilsborou" 1989. godine, kada je život izgubilo 96 navijača Liverpula.
Ubrzo je vlada Margaret Tačer zadužila lorda Pitera Tejlora da napravi izveštaj koji donosi korenite promene u engleski fudbal. Tejlorov izveštaj insistira na uvođenju drastičnih kazni za izazivače nereda, kao i na modernizaciji samih stadiona kako se velike tragedije ne bi više dešavale.
Ovo je recept za huliganizam, koji je na Ostrvu dao rezultata: ulazak na teren kažnjava se sa godinu i po dana zatvora, sklanja se ograda između terena i publike, izriče se višegodišnja zabrana ulaska na stadione, istražni sudija dežura na stadionu, visoke novčane kazne, a u sve je uključena i deportacija stranih izgrednika iz zemlje.
Tako je to radila „Gvozdena lejdi“.
Na društvenim mrežama pre nekoliko godina pojavila se navodna izjava, upravo Margaret Tačer, vezana za huligane. Zaista je BRUTALNA, ali nikada nije potvrđeno da je ona to izjavila….
Ozbiljna država, to ovako. I naša bi, da je imamo. pic.twitter.com/1UX4VKesuG
— Milan Glišović (@lidermg1) December 13, 2017
A u Srbiji? Kako to izgleda kod nas?
Na papiru je postavljeno sve kako treba. Postoji zakon o sprečavanju nasilja i nedoličnog ponašanja na sportskim priredbama (pogledajte OVDE), ali…
Ali, u ovom slučaju ne bi smelo da postoji, a opet… Kod nas postoje kamere koje snimaju navijače, i tačno se zna ko izaziva nerede, ali za ovo nasilje nikad ne odgovara nijedan vođa navijača.
Prethodnih godina bilo je nekoliko inicijativa da srpsko pravosuđe prepiše engleske zakone u borbi protiv huligana.
Po mišljenju pojedinih stručnjaka, naš Zakon o sprečavanju nasilja i nedoličnog ponašanja na sportskim priredbama (usvojen 2003. godine, nekoliko puta dopunjavan) je dobar, ali se ne primenjuje.
Sa druge strane, ima i onih koji smatraju da ovaj pravni akt ne može adekvatno da odgovori na probleme koje prave srpski huligani.
U suprotnom, skandali, u najvećem broju slučajeva na “večitim derbijima” (ima ih na “manjim” utakmicama, ali mnogo ređe) nikada se ne bi dogodili, ili, ponovili, kakogod.
Zašto je to tako, zbog čega se Zakon ne sprovodi, pitanje je za državne organe. Dok definitivno ne zaživi nikog više neće iznenaditi naslov tipa:
“Grobari došli do severa, tuča na istoku! Delije i policija u brutalnom sukobu!”
Ako uopšte više nekog i iznenađuje…
(Glas javnosti)