Tri albanske fudbalerke iz Preševa, Edona Aguši, Riona Duraj i Erda Ališani, koje su bile pozvane da igraju za Nacionalnu selekciju Srbije odazvale su se ovom pozivu.
Iz jednog, do skora, anonimnog kluba u Preševu, koji okuplja Albanke, Srpkinje i Romkinje, niču imena najboljih talenata ženskog fudbala u Srbiji. Ovaj klub broji oko 40 aktivnih fudbalerki starosne grupe U-13 i U-15.
Albanske fudbalerke odigrale su dve pripremne utakmice sa reprezentacijom Srbije u Nišu. U suštini, ovo označava istoriju uspeha Albanki, koje su postale poznate u sportu, a koji je kod Albanaca bio poznat samo kao muški sport.
Trener i osnivač kluba Šerifi Jonuzija i 20 mladih devojaka, treniraju i po kiši.
- One dolaze u naš klub jer, u njihovim gradovima ne postoje ženske fudbalske ekipe, tako da u našem klubu dolaze srpkinje iz Vranja i Bujanovca i uvek su dobrodošle - kaže Šerifi.
Spominje srpsku fudbalerku koja dnevno putuje desetine kilometara da bi trenirala sa svojim vršnjakinjama u ovom klubu.
- Imamo Anitu Antić koja putuje iz Vranja (oko 50 kilometara od Preševa) i ima izvanredan talenat za fudbal. Ona jednostavno voli fudbal - rekao je Jonuzi.
On je potvrdio informaciju da su albanske devojke iz ovog kluba pozvane u reprezentaciju Srbije.
- Da, informacije su tačne. Tokom sezone 2018/19 selektori ženskih grupa uzrasta U-13 i U-15 pozvali su nas da pošaljemo naša tri fudbalerke, Edonu Aguši, Rionu Duraj i Erdu Ališani, na pripremnu utakmicu - kaže trener Jonuzi.
Na pitanje zašto su selektori izabrali ta imena i kako su upoznali ove fudbalerke, trener Šerif Jonuzi, smeškajući nam se, odgovara:
- Da, naravno selektori i vođe Druge razvojne lige, pa i tamo gde se takmičimo kao klub, pratili su naše devojke tokom mečeva i nesumnjivo primetili njihov talenat. Ne zaboravimo da je Edona Aguši bila najbolji golgeter lige, dok Erda Ališani i danas ostaje nekonkurentni golman u svojoj starosnoj grupi U-13 - kaže trener Jonuzi.
On objašnjava da su su na zahtev selektora, fudbalerke sa roditeljima otputovale uNiš, gde su odigrale dve pripremne utakmice sa najboljim fudbalerkama Srbije.
Jedna od njih je 15-godišnja Riona Duraj, poreklom iz Prizrena (Kosovo), koja živi u Preševu. Kaže da je poziv selektora reprezentacije za nju je bila posebna emocija. Ona navodi da ni u jednom trenutku nije se osetila bilo kakva podele između igrača na nacionalnoj osnovi i da je to bio dobar prijem od svih zaposlenih u nacionalnoj selekciji.
- Da, veoma sam srećan što su me izabrali da budem deo reprezentacije. Naravno, posle sjajnog posla koji radimo u klubu, zaslužujemo da budemo deo elitnih fudbalerki naših starosnih grupa - navodi Duraj.
Ona se žali na uslove u kojima se klub nalazi, jer njena želja je da se popravi teren i da imaju veću institucionalnu podršku.
U međuvremenu, golman Erda Ališani, koja putuje iz sela Letovica (opština Bujanovac) u Preševo, veoma je srećna što je dobila poziv od srpske selekcije.
- Pozvana sam da budem deo reprezentacije U-13. Bila sam srećna što sam otišla u Niš i odigrala meč za srpsku selekciju- rekla je ona.
Otac Erde, Hevzi Ališani, dok je čekao da njegova ćerka završi trening, rekao je da je poziv selektora reprezentacije Srbije upućen ovim devojkama da se priključe elitnim fudbalerkama, smatra kao veliki događaj.
- Bez obzira na okolnosti u kojima živimo (politika), Erdina ljubav prema fudbalu prevazilazi sve prepreke - kaže Hevzi Ališani.
- Bio sam sa ćerkom u Nišu i tamo smo bili lepo prihvaćeni. Uprkos svemu, nadam se da će moja ćerka ponovo biti pozvana u nacionalnu selekciju i da se san Erde da postane poznata fudbalerka neće ostati na pola puta- kaže Ališani.
Ovom klubu ipak preti zatvaranje iz finansijskih razloga.
-Zvanično smo registrovani kao ženski fudbalski klub početkom 2018. godine, ali sada preti zatvaranje. Ove godine nemamo podršku. Prošle godine smo imali finansijsku podršku albanske dijaspore u Evropi i nekih lokalnih preduzeća u Preševu, dok ove godine nismo uživali nikakav vid pomoći, možda i zbog krize izazvane pandemijom COVID-19- izjavljuje trener Jonuzi.
Nefail Jonuzi koji je takođe čekao da njegova ćerka Medina Jonuzi završi trening, kaže da lokalne institucije ne pomažu ovaj klub samo iz političkih razloga, koji su u Preševu već poznati.
I Nefail, kao roditelj dobrovoljac, vozi svojim kolima fudbalerke kluba „Preševa“ na mečeve koje igraju u okviru Druge razvojne lige.
Međutim, i trener i roditelji devojčica, kao i same devojčice, optimisti su da će se stvari promeniti nabolje za njihov klub i da će sledeća godina biti drugačija od sadašnje.
(Glas javnosti/Al Jezzera)