Tragom ove nepotpisane fotografije u Udruženju Srba iz Hrvatske saznajemo da je reč o spomemiku sa pravoslavnog groblja Gavrinica kod Pakraca, u zapadnoj Slavoniji, i da oni uz pomoćog dokumentacionog centra “Veritas” pokušavaju da dođu do konkretnijih podataka o stradaloj porodici i kako se može sprečiti da se večni pomen na njih ostane tu gde je već nekoliko decenija.
Na obaveštenju koje je prelepljeno preko spomenika piše:
“OBAVIJEST
Ovo grobno mjesto nema evidentiranog korisnika u grobnom očevidniku i položajnom planu grobnih mjesta i grobnica, za isto nije plaćena grobna naknada 10 (deset) godina.
Temeljem te činjenica, a sukladno članku 14. Zakona grobljima (NN 19/98) ovo grobno mjesto smatra se napuštenim i može se ponovo dodijeliti na korištenje.
Informacije na tel. 034/411-225. Upravitelj groblja: Komunalac d.o.o. Pakrac.”
Na broj telefona koji je ipsisan na ovom obaveštenju nije moguće dobiti, iz nekoliko pokušaja, bilo kakavu informaciju, jer na pozive iz Srbije jednostavno ne daje nikakve poznate signale u mobilnoj telefoniji.
U pretraživanju hrvatskih portala i internet izdanja štampanih medija može se zaključiti da ovakav slučaj nije nimalo jedinstven, jer navode nekoliko ovakvih ili sličnih primera. Tako je tamošnji visokotiražni dnevni Jutarnji list, pre nekoliko meseci, uradio i autorski tekst u kome se baš kao negativan primer pominje i groblje u Pakracu, za koje tvrde da ima dovoljno slobodnih mesta da bi neko morao hitno da prekopava kosti tragično stradalih Srba iz tih krajeva. Takođe, ovaj teskt se završava obećavajućom nadom koju je dobio reporter Juranjeg lista od uprave komunalnoig preduzeća u Pakracu da će “prestati sa lepljenjem plakata upozorenja”. I to je neko rešenja za sada, poručuje na kraju kolega iz zagrebačkog Jutarnjeg lista.
Podsećanja radi, Pakrac je grad u zapadnoj Slavoniji, iz koje je tokom rata devedestih proterano oko 125.000 Srba. Naime, prema popisu stanovništa iz 1991. godine u Pakracu i Lipiku živelo je 12.813 Srba, dok je u onome 2011. godine izbrojano tek njih 1.340. Inače, sedište Slavonske eparhije Srpske pravoslvne crkve je baš u Pakracu, što samo uliva nadu preostalim Srbima na ovim prostorima da im se neće neprimećeno od javnosti događati slične nedaće.
(Glas javnosti)