Glas Javnosti

Skandal u splitskoj policiji: Inspektor Službe za privredni kriminal UHAPŠEN zbog MITA

Hrvatska
Autor: Glas javnosti

Inspektori splitske policije uhapsili su Vjeku Luetića, inspektora Službe za privredni kriminal poznatog i kao jedinog "doktora za mito i korupciju", i to zbog - primanja mita.

Luetić je uhapšen nakon višemesečne istrage zbog sumnje da je primio mito u obliku građevinskog materijala vrednog nekoliko hiljada evra kako bi usporio ili zaustavio kriminalističku obradu nad odgovornim osobama firme "Ana Kamen projekt d.o.o." iz Kaštel Sućurca.

Naime, splitski inspektor je, prema nezvaničnim informacijama, dogovorio putem jednog od direktora navedene firme, Ivana Šipića poznatijeg u kao čoveka koji je „kamenolomski“ tajkun, da će „zažmuriti“ u istrazi protiv druge direktorke te firme, kineske državljanke Jan Ksu, a zauzvrat je tražio da mu ovaj nabavi najkvalitetniji materijal za gradnju i oblaganje bazena kojeg Luetić gradi u dvorištu svoje kuće u rodnom mestu Župa Donja u općini Zagvozd.


„Kreditom sam plaćao fakultet“


Nije nam poznato kako su istražitelji saznali za ovaj dogovor, ali akcija se pomno planirala, pa se čekalo da navedeni materijal bude isporučen splitskom „doktoru za korupciju“, a da bi imali sigurne dokaze, istražitelji su pošiljku ostavljenog materijala na gradilištu bazena nakon isporuke fotografisali. Osim Luetića koji se sumnjiči za primanje mita, uhapšen je, po našim izvorima, i Šipić koji je mito dao. Očekuje se da će obojica biti ispitani u petak.

Inspektor Luetić je u jednom od intervjua Jutarnjem listu, govorio kako je kreditom platio školovanje na doktorskim studijama na Ekonomskom fakultetu gde je napisao doktorsku disertaciju na temu „Karakteristike poslovanja i njihov uticaj na korupciju privrednih subjekata“.

„Sitna korupcija, kao što i naziv govori, odnosi se na relativno male iznose mita, odnosno u nju su uključene osobe koje su niže rangirane u strukturi odlučivanja. U privredi je najčešće prisutna u vidu podmićivanja nižih službenika državne ili lokalne vlasti s ciljem ubrzanja ishoa različitih dozvola, saglasnosti ili slično. Vrednost mita u pravilu je mala, a kreće se u rasponu od sitnog poklona, kao što su cveće, parfemi, čokolada i slično, do novčanog iznosa od nekoliko hiljada evra. Pojam sitne korupcije proizlazi iz činjenice da je vrednost štete koja se čini zajednici mala, zatim zbog činjenice da je jednako tako mali iznos mita te da je broj osoba uključenih u sprovođenje takvog postupanja takođe mali“, objasnio je za Slobodnu Dalmaciju tada Luetić.

Jutarnji list nije uspeo da sazna zbog čega je inspektor Luetić istraživao firmu „Ana Kamen projekt d.o.o.“, ali pre nešto više od godinu dana portal Imperijal objavio je veliki tekst u kojem se govori o tome kako je ta firma imala postupak na Prekršajnom sudu u Trogiru zbog prekršaja iz članka 76. Zakona o rudarstvu odnosno toga što su nastavili da eksploatišu kamen na polju kod Trogira iako im je početkom januara 2022. godine istekla desetogodišnja koncesija za vađenje arhitektonsko-građevnog kamena.


U sudskom registru može da se nađe podatak da su osnivači firme „Ana Kamen projekt“ tvrtka Abundo d.o.o. za savetovanje u poslovanju i upravljanju čiji je, pak, vlasnik i direktor Mateo Tramontana, nekadašnji direktor Brodotrogira koji je bio i deo ekipe. Osnivači kaštelanske firme još su i već spominjani Ivan Šipić koji je, po sumnjama istražitelja dao mito, potom firma „Honghong Huayi Investment Co, limited“ iz Hong Konga, pa onda italijanska firma „New Cis Marble Srl“, pa državljani Kine Čan Vang i Kam Van Ng. Po podacima iz sudskog registra, „Ana Kamen projekt“ je u 2022. godini imala gubitak više od 673 hiljade kuna odnosno oko 90 hiljade evra.

Glas javnosti/N07S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR