„Smatramo da otvorena trgovinska pitanja treba rešavati dijalogom, sporazumima, pa i kroz sistem Svetske trgovinske organizacije“, rekao je hrvatski premijer.
Plenković je naveo da je vlada prošlog vikenda obavila konsultacije s predsednicom Evropske komisije Ursulom von der Lajen o potencijalnom uticaju mera na hrvatsku privredu i dodao da će se, kada je reč o protivmerama na nivou EU, voditi računa o hrvatskim interesima.
On je podsetio da je hrvatski robni izvoz u SAD prošle godine iznosio oko 800 miliona evra, koliko je približno iznosio i izvoz.
„Postoje određeni proizvodi koji su Hrvatskoj od posebnog interesa kada je reč o trgovinskoj razmeni sa SAD-om“, dodao je premijer.
Guverner Hrvatske narodne banke Boris Vujčić ocenio je da uvozne carine koje je uveo Donald Tramp ne mogu da ugroze hrvatski finansijski sistem. On je novinarima u Zagrebu rekao da se, ipak, može dogoditi da visoke carine dovedu do usporavanja rasta BDP-a, a zbog povratnih mera prema SAD-u i do više stope inflacije. Vujčić je ocenio da carine generalno negativno utiču na globalnu ekonomsku perspektivu.
Hrvatsko udruženje poslodavaca saopštilo je danas da uvođenje američkih carina u kratkom roku ne bi trebalo da ima značaje direktne negativne posledice na hrvatsku privredu, ali da bi se one mogle osetiti indirektno, ako bi došlo do recesije kod najznačajnijih trgovinskih partnera.
Glas javnosti/ N01S