Kako su mediji preneli, došlo je do pada objekta s neba koji je napravio krater tri metra i dubine oko jedan metar, i pritom oštetio više automobila. Eksplozija je uznemirila građane, ne samo hrvatskog glavnog grada.
Rano jutros Hrvatska je zvanično potvrdila da je u pitanju "besposadna letelica vojnog tipa, da je došla iz Mađarske, da je letela brzinom od 700 km/č, na visini od 1300 metara".
I posle svih informacija, još uvek nije poznato čija je letelica i kako je dospela do Hrvatske.
Svetske novinske agencije i ostali mediji raspisali su se u petak o bespilotnoj letelici sovjetskog porekla koja se u četvrtak kasno naveče srušila u Zagrebu nakon sedam minuta leta, preletevši pre toga nekoliko zemalja članica NATO-a.
U trenutku kada su članice NATO u visokom stanju pripravnosti zbog sukoba u Ukrajini, sasvim je neverovatno da se dogodi ovakav propust.
Hrvatska na svojoj teritoriji ima nekoliko radara FPS 117, jedan od njih je na Sljemenu, a drugi na Papuku.
Mađari su potvrdili da su uočili objekt, ali su mislili da je bezopasan dok su Rumuni saopštili da nisu stigli da ga obore jer je izašao iz zemlje nakon 3 minute.
Stručnjaci za bezbednost ocenili su da pad bespilotne letelice u glavnom gradu Hrvatske nakon što je preletela tri zemlje članice NATO-a predstavlja ozbiljan sigurnosni propust i nesposobnost unutar evropskog sistema kontrole vazdušnog prostora.
Rušenje letelice prokomentarisala je i ruska ambasada u Zagrebu.
Ruske snage nemaju u naoružanju takve dronove od 1991. godine, Odnosno od raspada Sovjetskog Saveza.
"Predlažemo vam da se raspitate kod odgovornih hrvatskih tela ko je i na koji način mogao slobodno da leti teritorijom susednih država. Usled njegovog pada, srećom, nije bilo civilnih žrtava - stanovnika Zagreba", rekli su iz ambasade.