Prema podacima Poreske uprave, prošle godine je zabeleženo više od 72 hiljade kupoprodaja nekretnina, a do septembra ove godine oko 50 hiljada. Samo u metropoli beleži se pad broja transakcija za više od 20-ak posto.
- Imamo sve veće razilaženje između traženih i realizovanih cena što je pokazatelj da su tražene cene previsoke. Mi apelujemo primarno na vlasnike stanova da smanje očekivanja jer videli smo pad prometa od 25 posto od početka ove godine, govori Lana Mihaljinec, vlasnica agencije za nekretnine.
Gotovo svaku četvrtu nekretninu u Hrvatskoj kupuju stranci, ali i oni posustaju u kupovini.
- Pad transakcija se odnosi na celu Hrvatsku, negde više, negde manje. Nemci nisu u prvom polugodištu bili glavni kupci, nego Slovenci. Čini nam se da će i dalje doći do usporavanja tržišta, ne očekujemo krizu, ali doći će do korekcija cena, rekao je Dubravko Ranilović, predsednik Udruženja poslovanja nekretninama u HGK.
- Kada upoređujemo avgust prošle godine i sada, preko 20 posto smo imali manje zainteresovanih kupaca koji bi pogledali neku nekretninu i ova statistika bi bila još drastičnija da nismo imali APN u martu koji je generisao određeni postotak kupaca, rekao je Boro Vujović, vlasnik agencije za nekretnine.
U metropoli se puno gradi, ali problem je nedostatak kvalitetnih zemljišta.
Novogradnju usporava i veliki rast cena zemljišta koji je poskupeo više od stambenog prostora. To bitno opterećuje investiciju, ali mislim da su cene u nekim situacijama ipak preterane i da se s ovim troškovima zemljišta može sagraditi jeftinije, kaže Ranilović.
Glas javnosti/B06S