Glas Javnosti

ĆIRILICA GUBI BITKU U VUKOVARU?! Razlog nije odluka vlasti već sami Srbi

Hrvatska
Autor: Glas javnosti

Od završetka građanskog rata u Hrvatskoj, vlasti Vukovara uporni u da pstalim Srbima ne dozvole da koriste ćirilično pismo, kao i da postavljaju ćirilične table u mestima gde žive Srbi.

Iako konačni rezultati popisa stanovništva u Hrvatskoj još nisu gotovi, prve objave ukazuju da bi moglo da se pokaže da sada Srbi u Vukovaru više ne čine ni trećinu stanovnika tog grada na Dunavu. A to bi opet moglo da dovede do toga da ćirilica nestane iz Vukovara, jer ustavni zakon propisuje upotrebu ćirilice i postavljanje ćiriličnih tabli u mestima gde su Srbi u većini ili čine minimum trećinu stanovništva.

Po toj osnovi su i Srbi u Vukovaru imali mogućnost da traže postavljanje ćiriličkih tabli, što je izazivalo brojne akcije desnice da to spreče, uključujući i delovanje Gradskog veća i gradonačelnik Ivana Penave koje se svojevremeno oglušilo na zahteve srpske manjine za ćiriličkim tablama i ravnopravnoj upotrebi srpskog jezika i ćirilice u tom gradu.

Da bi prema popisu Srba moglo da bude manje od trećine u Vukovaru moglo se naslutiti i iz predloga potpredsednika hrvatske vlade Borisa Miloševića, koji je, očekujući pad broja Srba, predložio da ćiriličke table i dalje ostanu u gradu, bez obzira na zakonske odredbe koje to regulišu.

Sada, kada se ne isključuje mogućnost da će popis da pokaže da je Srba manje od trećine u Vukovaru, Milošević smatra da bi bilo korisno da se Srbima omogući da imaju ćiriličke table "u svim delovima Hrvatske u kojoj Srba ima u znatnijem broju".

Ali ako je suditi po desnoj vlasti u gradu, ćirilica bi mogla da nestane iz Vukovara vrlo brzo, već početkom sledeće godine, kada će se znati konačni rezultati popisa. Mnogi koji su mirno promatrali i odlazak Srba iz Vukovara, zbog stalnih pritisaka koje su imali, smatraju da se tako popisom postiže ono što desnica stalno i traži, a Srbi bi u gradu na Dunavu imali još lošiji status.

PROBLEMI KOJI TRAJU
PRE deset godina trebalo je čekati gotovo dve godine da budu objavljeni zvanični podaci za Vukovar, koji su pokazali da Srbi čine 34,87 odsto stanovništva, što je otvorilo put za provođenje ustavnog zakona. Ali, onda su počeli svi mogući pritisci da se Srbima uskrati pravo na dvojezičnost, što nije prestalo do danas.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR