Američka ambasadorka u Crnoj Gori Džudi Rajzing Rajnke poručila je da SAD očekuju što brže formiranje stabilne Vlade Crne Gore, koja će biti "inkluzivna i privržena evroatlantskim vrednostima i reformama".
Rajnke je u intrevjuu za Glas Amerike saopštila da Vašington ne doživljava koaliciju „Za budućnost Crne Gore“ (ZBCG) kao partnera. Ona je odbacila navede lidera ZBCG, koji su prethodno predvodili Demokratski front, da takav stav Amerike predstavlja mešanje u izbornu volju građana i suverenost Crne Gore, ocenjujući ih „provokativnim“ i „neutemeljenim“.
„SAD se nadaju i u potpunosti očekuju da će ovo biti vlada koja odražava evroatlantske vrednosti koje su zastupale vodeće stranke, a pretpostavila bih da će u tom procesu biti inkluzivnosti kako bi, kada eventualna većina zauzme svoje mesto u parlamentu, mogli brzo da napreduju u reformama za EU“, kazala je Rajnke.
Američka ambasadorka očekuje i od opozicije da „bude konstruktivna i da prepoznaje svoju ulogu“ u ispunjavanju kriterijuma za pristupanje EU i za odluke, za koje je u vezi s tim, potrebna kvalifikovana većina u Skupštini.
Na parlamentarnim izborima u Crnoj Gori, održanim 11. juna, nijedna partija i koalicija nije osvojila dovoljan broj glasova da sasmostalno formira vladu i slede pregovori o postizbornim koalicijama i konstituisanju izvršne vlasti.
Najviše mandata, 24 od 81, osvojio je Pokret Evropa sad, koji bi narednih dana trebalo da pokrene formalne pregovore o formiranju Vlade.
Pokret je isključio mogućnost pregovora sa Demokratskom partijom socijalista (DPS) i Građanskim pokretom URA premijera u tehničkom mandatu Dritana Abazovića, ali ne i razgovore sa koalicijom ZBCG, koju predvodi Milan Knežević.
Glas javnosti