Подгорица – Према подацима Јавне управе у Црној Гори је регистровано 50 политичких странака – последње у децембру прошле године регистроване партије су Социјалисти Црне Горе и Демократска партија Рома, пишу подгоричке Вијести.
Саговорници листа истичу да је 50 регистрованих политичких партија у Црној Гори на нешто више од 600 хиљада становника, одраз политички незрелог друштва, недовољно развијене демократске свести на политичкој сцени, приземних мотива и подстицаја власти на хиперпродукцију нових странака, „како би се збунило опозиционо бирачко тело”.
Према њиховим речима, велики број политичких партија мало говори и о стварној ширини политичког спектра и не може допринети демократизацији државе.
Политички аналитичар Драгиша Јањушевић, оценио је да се, када је реч о великом броју политичких партија на овако малом броју становника, може рећи да смо још транзиционо друштво, односно, „шампиони” у трајању транзиције друштва из једнопартијског у вишестраначко.
Јањушевић је оценио да велики број партија не може произвести квалитет, већ да, напротив, стварањем ситних ратова у опозицији, профит извлачи владајућа партија која и даље подстиче демократски симулакрум и привид једне равноправне изборне утакмице, пренео је Танјуг.
Оваква ситуација, како је истакао, не може допринети демократизацији Црне Горе, „већ нас, парадоксално, ставља у нижи ниво друштвене и демократске продуктивности него што је био једнопартијски систем”.
Професор политичке социологије из Београда, Зоран Стојиљковић, оценио је да у свим сложеним, бројним линијама интересних, вредносних, националних и верским подела испресецаних друштава, постоје услови и за бројне политичке поделе и плурално партијско организовање.
18 min
22 min