Glas Javnosti

Stanari Crne Gore predlažu osnivanje stambene zadruge

Crna Gora
Autor: Glas javnosti

Cene zakupa stanova rastu i stanarima je sve teže da sastavljaju kraj s krajem. Prema podacima Udruženja stanara Crne Gore, zakupnina jednosobnog stana je do 1.500 evra.

Dragan Živković iz Udruženja stanara kaže da su, prema podacima kojima raspolažu, cene zakupa stanova u Crnoj Gori značajno porasle u poslednjih nekoliko godina.

„U Podgorici prosječna kirija jednosobnih stanova je oko 450 evra, što je povećanje sa 300 evra u 2021. godini. U primorskim gradovima, poput Budve i Kotora, cene su još veće, koje tokom turističke sezone dostižu i 1.500 evra za jednosobni apartmani. Sve u svemu, reč je o veoma visokim cenama zakupa, za koje većina porodica zakupaca nema dovoljno novca“, upozorava sagovornik CdM-a.

Ističe da su istrajno isticali da je dobar broj porodica već na ivici siromaštva i da je to nedopustivo, prenosi Bankar. On ističe da rešavanje stambenog pitanja stanara zahteva koordinisane napore više aktera.


„Sada kada je izrađen Nacrt Nacionalne strategije socijalnog stanovanja 2025-2035, treba ga konačno usvojiti i sprovesti, čime će se građanima sa nižim primanjima obezbediti pristupačne stambene jedinice. Na primer, projekat „Velje brdo” je ambiciozan plan za rešavanje stambenih potreba, ali postoje izazovi koji se moraju rešiti da bi se obezbedila njegova efikasnost i implementacija. Definitivno je trebalo ozbiljnije i transparentnije da se pozabavimo ovim najavljenim projektom“, kaže Živković.

On navodi da njihovo Udruženje kontinuirano radi na podizanju svesti o problemima stanara i predlaže konkretne mere za njihovo rešavanje.

„Pokrenuli smo inicijativu za upis stanara u Registar, kako bismo imali preciznije podatke i efikasnije se zalagali za njihova prava. Sada je, na naš predlog, uvršten u nacionalnu strategiju socijalnog stanovanja.

Iako postoje inicijative za rešavanje stambenih pitanja, izazovi kao što su birokratske prepreke, nedostatak političke volje i ograničena budžetska sredstva često usporavaju ili ometaju sprovođenje ovih rešenja. „Stiče se utisak da to igra na ruku velikim građevinskim firmama koje su jedine gradile u Crnoj Gori poslednjih trideset godina“, jasan je Živković.

On podvlači da država ne ulaže dovoljno u socijalno stanovanje i da nema jasnu strategiju za stanare.

„Raste cene stanova i kirija čine stanovanje nedostupnim za većinu građana. Banke nude skupe kredite koji su nedostupni zakupcima sa nižim primanjima. Nedostatak organizacije među stanarima – stanari su često prepušteni sami sebi i retko imaju pravnu zaštitu. „Rešenja postoje, ali zahtevaju političku volju, finansijsku podršku i aktivno učešće stanara u organizovanoj borbi za svoja prava“, kaže on.


Živković ističe da Udruženje stanara Crne Gore ima konkretne planove da nastavi borbu za prava stanara i poboljša njihov položaj. Ključni naredni korak je osnivanje stambene zadruge "Moj dom", koja će stanarima omogućiti sigurnije i pristupačnije stanovanje.

Stambena zadruga je model koji se već pokazao uspešnim u mnogim zemljama. Cilj zadruge je da zakupcima ponudi dugoročno rešenje kroz:

– Povoljan najam stanova – umesto da plaćaju visoke kirije privatnicima, zakupci će moći da iznajmljuju stanove pod znatno boljim uslovima.

– Zajednička kupovina i izgradnja stanova – zadruga će omogućiti svojim članovima da postanu vlasnici nekretnina kroz modele kolektivnog finansiranja.

– Garantovanje stambenih kredita – članovi će uz podršku zadruge imati lakši pristup bankarskim kreditima.

– Saradnja sa državnim i međunarodnim fondovima – u cilju obezbeđivanja dodatnih sredstava za izgradnju i održavanje stanova.

Kako navodi, osnivanje ove zadruge nije samo borba za stanare, već i prilika da država dokaže podršku, kroz subvencije, povoljne kredite, ili javno-privatna partnerstva.


„Udruženje planira da poveća pravnu zaštitu stanara kroz:

– Besplatna pravna pomoć – za stanare koji se suočavaju sa nezakonitim povećanjem zakupnine ili deložacijom.

– Zalažući se za regulisanje tržišta zakupa – predlažemo uvođenje mehanizama koji bi ograničili nekontrolisano povećanje zakupnina i obezbedili fer odnose između zakupaca i stanodavaca.

Osnivanje stambene zadruge "Moj dom" predstavlja ključni sledeći korak u borbi za prava stanara. Uz podršku države, lokalnih vlasti i građana, možemo stvoriti model stanovanja koji će biti dugoročno održiv i pristupačan svima.

„Cilj nam je da zakupci u Crnoj Gori steknu stabilnost i sigurnost, umjesto da budu prepušteni na milost i nemilost tržišnim turbulencijama. Zbog toga pozivamo sve zainteresovane da se pridruže i podrže ovu inicijativu“, rekao je Živković u intervjuu za CdM.



Glas javnosti/B06S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR