Glas Javnosti

ŠTA JE OTKRILO GLASANJE ZA REZOLUCIJU O SREBRENICI U CRNOGORSKOM PARLAMENTU: Hoće li kontroverzni dokument iznedriti neku novu raspodelu političkih snaga (VIDEO)

Crna Gora
Autor: Glas javnosti

Rezolucija o Srebrenici koju je usvojila Skupština Crne Gore izazvala je burne reakcije poslanika ne samo Demokratskog fronta, već i dela javnosti u Crnoj Gori ali i dela javnosti u Srbiji, a nije ni čudo

Usled velike buke izazvane nizom glasanja o velikim temama u crnogorskom Parlamentu u posdednjih 24 sata, kao što su bile smena ministra pravde Vladimira Leposavića, te izglasavanje budžeta, neki detalji relevantni za javnost su ostali praktično neprimećeni.

Za Rezoluciju o Srebrenici je glasalo 55 poslanika, 19 je bilo protiv, dok je uzdržanih bilo sedam.

Pored 40 poslanika opozicije Đukanovićevog DPS-a, ZA kontroverznu Rezoluciju  su glasali i poslanici poslanici premijera Zdravka Krivokapića, parlamentarci iz stranke Dritana Abazovića i stranka Alekse Bečića, ali i Branka Bošnjak iz Pokreta za promene koji je deo Demokratskog fronta

Među uzdržanim su bila tri poslanika Socijalističke narodne partije i ostali poslanici Pokreta za promjene, dok su PROTIV su bili poslanici poslaničkog kluba Demokratskog fronta i Prava Crna Gora.

Rezolucija o Srebrenici je mogla biti usvojena i da ni Demokratska partija socijalista nije za nju glasala, jer se usvaja većinom glasova prisutnih.

U slučaju da 29 poslanika DPS, koji su se vratili u salu iako su bojkotovali sednicu - nije glasalo, Rezolucija bi bila izglasala sa 26 glasova, jer je bilo sedam uzdržanih i 18 glasova protiv.

Zanimljivo je da je pre nego što je DPS počeo sa bojkotom Skupštine i njenih radnih tela, DF redovno izglasavao na Odborima zajedno sa opozicijom odluke o kontrolnim saslušanjima predstavnika Vlade.

Inače premijer Crne Gore Zdravko Krivokapić smatra da je Rezolucija o Srebrenici koja je u četvrtak usvojena u crnogorskom parlamentu "zaista bila nepotrebna", jer, kako ističe, produbljuje podele i sukobe u društvu.

Zdravko Krivokapić je na Tviteru naveo i da takva rezolucija nije usvojena ni u BiH.

Jedan od lidera Demokratskog fronta Andrija Mandić delom se sa njim slaže:

-Glasanje za Rezoluciju o Srebrenici, koju nije izglasao ni parlament BiH, ide na štetu srpskog naroda i Republike Srpske. Poslanici Demokratskog fronta su napustili parlament i sada pored krize Vlade imamo i krizu parlamenta. Pozvali smo koalicione partnere da resetujemo odnose, da napravimo nove dogovore, formiramo novu vladu, ali ako ne budemo to mogli da učinimo, onda ćemo uz pomoć prelazne vlade organizovati nove izbore- naglasio je Andrija Mandić, a preneo RTS.

Njegov kolega Milan Knežević izvinio Srbiji i srpskom narodu navodeći da je Rezolucijom srpski narod proglašen genocidnim, što je Mandić potom ponovio na pres konferenciji.

Knežević je kazao je na toj pres konferenciji kazao da su izglasavajući Rezoluciju Bečić, Abazović i Đukanović izglasali najsramniju i najizdajničkiju odluku protiv srpskog naroda. Nije se osvrnuo na to što je za Rezolucija glasala i Bošnjak.

Demokratski front je na društvenim mrežama objavio da nije usvojen njihov amandman za osudu svih zločina počinjenih na teritoriji bivše Jugoslavije,ali nisu naveli da je taj amandman predviđao i brisanje reči genocid iz kompletne rezolucije.

Premijer Zdravko Krivokapić je danas optužio Demokratski front da direktno radi sa DPS i dogovara obaranje Vlade.

I pored oštrih optužbi na račun Demokrata i GP URA, Demokratski front je pozvao te političke subjekte da pokušaju da naprave novi dogovor.

U svetlu opšte zbrke u crnogorskoj skupštini samo se nameće i pitanje da li je Medojevićev Pokret za promene, nakon jučerašnjeg glasanja za Rezoluciju o genocidu u Srebrenici (4 - uzdržana i Branka Bošnjak - za), konačno dobio šut kartu iz Demokratskogi fronta i, ako nije, zašto nije?

(Glas javnosti)

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR