Glas Javnosti

SRAMOTA ZA CRNU GORU: Sa Hrvatima postavili tablu VELIKOSRPSKA AGRESIJA NA HRVATSKU

Crna Gora
Autor: Glas javnosti

Uprkos negodovanju meštana Morinja koji su blokirali put do nekadašnjeg logora otkrivena je spomen ploča hrvatskim civilima i braniocima.

Ploču su otkrili ministri odbrane i vanjskih poslova Raško Konjević i Ranko Krivokapić sa hrvatskim kolegama Tomom Medvedom i Goranom Grlićem Radmanom. Hrvatski ministri poručili su da je priznavanje zločina veliki korak u dobrosusedskim odnosima za suočavanje s prošlošću i ulazak u evropsku porodicu. 



Na ploči piše da je “tokom velikosrpske agresije na Hrvatsku” na tom mjestu bio logor, takozvani Centar Morinj te da je posvećen zatočenim hrvatskim civilima i braniocima.

“Sećamo se zločina počinjenih da bi se osramotili ime i duh Crne Gore. Izražavamo žaljenje za sve patnje koje su preživeli zatočenici. Da se nikada ne ponovi”, piše na ploči koju potpisuju ministarstva odbrane i vanjskih poslova. 

Ministar Konjević je zahvalio pristutnima što su došli kako bi iskazali najdublje poštovanje i pijetet žrtvama.


Mještani izrazili nezadovoljstvo

Otkrivanje ploče proteklo je u senci negodovanja meštana Morinja koji su onemogućavali vojsci da prođe.

Delegacija Hrvatske dočekana je u Morinju s negodovanjem meštana koji se protive otkrivanju spomen ploče na lokaciji gde je nekada bio logor, javlja reporterka TVCG. Uprkos blokadi, na ceremoniju je stigla i delegacija Crne Gore. Ona je kazala da je situacija tenzična i da skup obezbeđuje veliki broj policajaca. Među okupljenima kojih je pedesetak, su jedan isljednik, kao i nekoliko zatvorenika iz Morinja.

Meštani Morinja onemogućavali su jutros konvoju Vojske Crne Gore da prođe ka logoru Morinj, gde ministri odbrane i vanjskih poslova Raško Konjević i Ranko Krivokapić sa hrvatskim kolegama otkrivaju spomen ploču žrtvama.

Saborni centri za isleđivanje a ne koncetracioni logori

Meštani Morinja saopštili su da se najoštrije suprotstavljaju postavljanju bilo kakvih obeležja na objektima bivših kasarni u Morinju, "a koje su u vreme ratnih dešavanja 90-tih služile kao sabirni centri za isleđivanje, a nikako kao koncentracioni logori kakvima se danas žele predstaviti". Službenici Uprave policije pregovarajrali su sa građanima da omoguće prolaz Vojsci.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR