Ploču su otkrili ministri odbrane i vanjskih poslova Raško Konjević i Ranko Krivokapić sa hrvatskim kolegama Tomom Medvedom i Goranom Grlićem Radmanom. Hrvatski ministri poručili su da je priznavanje zločina veliki korak u dobrosusedskim odnosima za suočavanje s prošlošću i ulazak u evropsku porodicu.
Na ploči piše da je “tokom velikosrpske agresije na Hrvatsku” na tom mjestu bio logor, takozvani Centar Morinj te da je posvećen zatočenim hrvatskim civilima i braniocima.
“Sećamo se zločina počinjenih da bi se osramotili ime i duh Crne Gore. Izražavamo žaljenje za sve patnje koje su preživeli zatočenici. Da se nikada ne ponovi”, piše na ploči koju potpisuju ministarstva odbrane i vanjskih poslova.
Ministar Konjević je zahvalio pristutnima što su došli kako bi iskazali najdublje poštovanje i pijetet žrtvama.
Otkrivanje ploče proteklo je u senci negodovanja meštana Morinja koji su onemogućavali vojsci da prođe.
Delegacija Hrvatske dočekana je u Morinju s negodovanjem meštana koji se protive otkrivanju spomen ploče na lokaciji gde je nekada bio logor, javlja reporterka TVCG. Uprkos blokadi, na ceremoniju je stigla i delegacija Crne Gore. Ona je kazala da je situacija tenzična i da skup obezbeđuje veliki broj policajaca. Među okupljenima kojih je pedesetak, su jedan isljednik, kao i nekoliko zatvorenika iz Morinja.
Meštani Morinja onemogućavali su jutros konvoju Vojske Crne Gore da prođe ka logoru Morinj, gde ministri odbrane i vanjskih poslova Raško Konjević i Ranko Krivokapić sa hrvatskim kolegama otkrivaju spomen ploču žrtvama.
Meštani Morinja saopštili su da se najoštrije suprotstavljaju postavljanju bilo kakvih obeležja na objektima bivših kasarni u Morinju, "a koje su u vreme ratnih dešavanja 90-tih služile kao sabirni centri za isleđivanje, a nikako kao koncentracioni logori kakvima se danas žele predstaviti". Službenici Uprave policije pregovarajrali su sa građanima da omoguće prolaz Vojsci.