“Što se tiče ovog arbitražnog postupka koji je gospodin Duško Knežević pokrenuo protiv države Crne Gore, ne želim da prejudiciram. Znate da je uvek nezahvalno komentarisati arbitražne postupke, i sa pozicije predsednika nekako bih se uzdržao od toga… Ali, mislim da je uvek dobro da dve strane naprave određeni sporazum i da se na taj način dogovore. Posebno ako je to u interesu građana. Ja nisam ekspert za arbitražne postupke, ali ukoliko je procena da je u interesu građana da se napravi određena vrsta međusobnog sporazuma, takve stvari ne treba izbegavati. I dobro bi bilo da država napravi neku vrstu dogovora sa gospodinom Kneževićem oko arbitraže!”, ocenio je, u emisiji „Neki to vole vruće“, u autorskom formatu Irene Tatar na TV ADRIA, novoizabrani predsednik Crne Gore Jakov Milatović, odgovarajući na pitanje koliko bi gubitak arbitražnog postupka koji je predsednik “Atlas grupe” pokrenuo pred međunarodnim sudom u Hagu sa odštetnim zahtevom od 500 miliona evra mogao da ugrozi budžet Crne Gore.
Autorka emisije i voditeljka Irena Tatar pitala je Jakova Milatovića kakav je njegov stav o eventualnom povratku Duška Kneževića u Crnu Goru, napominjući da razgovaraju u studiju Televizije gde je Knežević u suvlasničkoj strukturi, kao i da je Milatović kao student generacije bio stipendista Atlas fondacije.
“Ostavljam tužilaštvu da odgovori na to pitanje. Lično mislim da bi gospodin Knežević bio dobar svedok i da, ukoliko bi on pristao na to, trebalo bi mu takav status i dozvoliti, kako bismo i dodatno i kroz njegovo svedočenje saznali neke možda važnije stvari za oporavak našeg društva u tom smislu prava i pravde. Znate da u tom domenu nisam ekspert, to je moj politički stav. Niti bilo gde krijem, niti imam razloga da krijem, da sam nekad kao student generacije, kad je gospodin Knežević, odnosno njegova fondacija davala stipendije, bio dobitnik te stipendije, kao što su mnogi drugi uspešni student bili stipendisti Atlas fondacije. Ja sam gospodina Kneževića sreo tada na toj dodeli, nikada više nakon toga… Kažem, gospodin Knežević bi bio dobar svedok i trebalo bi da se vrati u Crnu Goru”, rekao je Jakov Milatović.
Irena Tatar otvarajući temu o aferama u Crnoj Gori, podsetila je novog predsednika Crne Gore na aferu “Koverta”, koja je imala uticaja na ishod parlamentarnih izbora 30. avgusta 2020. godine, uz pitanje zašto taj slučaj reketa i iznude od strane DPS-a nije dobio sudski epilog.
“I to je pitanje za tužilaštvo, za naše pravosuđe. Koliko sam ja informisan, specijalni državni tužilac Novović ne može da stigne baš na svaku stranu i onda u tom smislu treba gospodinu Novoviću dodatno pomoći.”
To su značajne teme, uostalom to je bio deo predizbornih obećanja, i pred predsedničke i pred parlamentarne izbore 30. avgusta, da će biti procesuirani akteri tih afera? – insistirala je autorka i voditeljka emisije „Neki to vole vruće“.
“Zato i kažem, treba dodatno promeniti zakon o specijalnom tužilaštvu, gde će, ja sam siguran u to, doći do situacije da oni koji ne rade dobro svoj posao u tužilaštvu ne treba tu da budu, a neki koji bi su spremni da rade bolje treba tu da dođu, to je stvar koju ja politički podržavam. Mislim da su neophodne te promene, koje bi išle ka ozdravljenju kompletnog društva.
Imate sada situaciju gde je upravo jedan od vinovnika afere “Koverta” bio generalni sekretar predsednika Crne Gore. Gde to ima? I sad ja treba da dođem u Predsedništvo i šta treba da zadržim tog generalnog sekretara, pošto je to profesionalna funkcija. Ja ga bogami, ne mogu zadržati! I onda neko treba meni da kaže to je revanšizam. Kakav revanšizam! Znači, moramo da prihvatimo da su to neke stvari koje su toliko prirodne”, napomenuo je Jakov Milatović.
Mišljenja je da ukoliko se sudstvo ostane nereformisano, “džaba smo krečili”.
“Reforma sudstva je vrlo važan politički proces. Znači, izbor i zaokruženje svih v.d. pozicija upravo kroz reformu sudstva. Znate da su neke zemlje to uspešno obavile, kroz reizbor tužilaca i sudija. Imamo primer Albanije, koja je ušla u taj proces pre nekoliko godina, za to je bila podstaknuta od strane Evropske komisije. Čini mi se da je polovina tužilaca i sudija smenjena, neki su se povukli, neki nisu prošli proces reizbora. Ukoliko ne ozdravimo naše tužilaštvo i sudstvo, onda ne možemo govoriti o tržišnoj ekonomiji. Jer, vladavina prava je temelj tržišne ekonomije. Ako vi imate na čelu Privrednog suda čoveka koji je bio deo stečajne mafije, o čemu da pričate, o kakvoj tržišnoj ekonomiji. To mogu da kažem kao ekonomista. Dakle, treba što pre postaviti pitanje reizbora tužilaca i sudija!”, zaključio je je Jakov Milatović .