-Buduća vlast treba da raskine sve koncesione ugovore i zabrani gradnju malih hidrolektrana (mHE)-, rekao je Dritan Abazović, na skupu meštana Kraljskih Bara.
U tom selu meštani dva meseca protestvuju, tražeći od Vlade raskid koncesionog ugovora sa firmom "Dekar", za gradnju mHE na rečicama Crnja, Ljubaštica i Čestogaz.
-Ovo je jedna velika katastrofa i ovo je sramota da se radi. Buduća vlast treba da raskine sve koncecije za mHE i trajni da zabrani gradnju mHE. Ako tako ne bude, ne bilo ni Vlade. Mi smo već pokrenuli jednu inicijativu prema Zelenima u Evropskom parlamentu da pomognu u izradi dokumenta, koji bi trebalo da ide u suzbijanje gradnje mHE. Svaka gradnja mHE je korupcija sama po sebi. Zbog čega? Jednostavno, za 29 godina koncesije vi ovdje ne biste živeli. Gde budete živeli u Crnoj Gori plaćaćete povećanu cenu električne energije zbog ovoga. Nećete imati ni reku, a imaćete veće račune za struju-, kazao je Abazović meštanima.
Prema njegovim rečima, sa gradnjom mHE treba prekinuti "jednom za vazda, jer ti projekti nemaju logike".
Inevstitori mHE, tvrdi Abazović, "isključivo imaju ličnu korist".
-Samo vi budite odlučni, ja mislim da je ova stvar završena. Ovo je zajednička Crna Gora. Priroda je naš naveći potencijal. Zbog toga ni kapi. Svi ovi investitori mogu da se pozdrave sa ovim projektima-, poručio je lider koalicije "Crno na bijelo".
Skupu meštana prisustvovali su i kolašinski predstavnici koalicije "Za budućnost Crne Gore" i Demokratske Crne Gore, kao predstavnici nekoliko nevladinih organizacija (NVO) i ekološki aktivisti.
-Mi zaključujemo da ovdje nema mesta mHE. To je sigurno. Nada je sada realna i treba očekivati da vaši zahtevi budu zadovoljeni. Niko nema ništa protiv ekonomskoih efekata, međutim, ekonomski fakti mHE mali su, a uništava se sve što je bitno za život meštana ovog dela opštine. Imate našu apsolutnu podršku-, kazao je Aleksandar Dožić iz koalicije "Za budućnost Crne Gore".
Predsednik Mesne zajednice (MZ) Kraljske Bare Milovan Labović još jednom je poručio koncesionaru da "nema nikavih dogovora, ponuda i pregovora".
Zahtjevi meštana su, objasnio je on, i dalje raskid ugovora, uklanjanje mašina i cevi sa terena i vraćanje vodotoka u provobitno stanje.
-Ovde je sve od početka rađeno mimo zakona. To što se koncesionar, u međuvremenu, "pokrivao" papirima, kao i što sada radi, to nas ne zanima. Odluka o koncesiji nije ni donesena za sve tri reke, već, prvobitno, samo za Crnju-, kazao je Labović.
Novica Dragojević podsetio je na, kao je rekao, pogubne efekte po prirodu izgradnje mHE.
On je rekao da bi realizacija tih projekata značila i udar sa nesagledivim posledicama na biodiferzitet i ostali živi svet.
-Najžalosnije je da oni koji su radili procenu uticaja na životnu sredinu nikada to nesu uradili studiozno, temeljno i onako kako bi trebalo. Pri početnim radovima već su pokrenuta klizišta. Drugo klizište je pokrenuto u Crnji, gdje je isto proširivan put, treće na mestu gde je pokrenuto mašinsko postrojenje. Još ne znamo šta će se dešavati tokom kišnog perioda-, rekao je Dragojević.
Meštani Kraljsih Bara uputili su podršku Plavljanima, koji protestuju u Murini, zbog koncesionih ugovora za eksplataciju šuma, ali i čestitali meštanima sela Lijeske, koji su izdejstvovali povlačenje saglasnosti za gradnju mHE na reci Lještanici.
(Glas javnosti/Vijesti.me)