Iako su mnogi ovo rešenje najavljivali kao revolucionarno, ministar ekonomskog razvoja Jakov Milatović konačno je sproveo u delo takvu najavu.
- Dobili smo i aplauz na kraju predstavljanja projekta. Ponosni smo na posao koji smo uradili. Ovo je veliki dan za Crnu Goru. Zaposleni će već početkom naredne godine osetiti povećanje zarada, a poslodavci manje opterećenja za rad - kazao je danas novinarima ministar finansija i socijalnog staranja Milojko Spajić.
- Ključno je da mladi ostanu u Crnoj Gori. Ovo je poruka da ostanu jer je ovo tek početak mjera za poboljšanje standarda i uslova poslovanja - dodao je on.
Spajić je, inače, krajem septembra najavio da će u narednoj godini biti ukinuti doprinosi za zdravstveno osiguranje na zarade i da neće biti oporezivane zarade do bruto iznosa od 700 eura. Kao što je poznato, i u Srbiji i u Crnoj Gori, poslodavci imaju obavezu da zaposlenom isplaćuju zdravstveno osiguranje, kojim se pokrivaju troškovi njegovog eventualnog lečenja. Takođe, pojedini poslodavci osiguravaju na ovaj način i decu zaposlenih. Ukidanjem ovog izdatka, logično, otvara se i prostor za povećanje plata zaposlenih. Ipak, to ne znači da će zaposleni ostati bez „besplatnog“ lečenja, već da te troškove prosto preuzima Vlada Crne Gore, koja sada „osigurava“ sve zaposlene.
Kada se tome pridoda i mera po kojoj se ne oporezuju plate do 700 evra (oko 84.000 dinara), u pitanju je velika olakšica za poslodavce. Naravno, i u Crnoj Gori kao i u Srbiji do sada su se isplaćivali porezi na zarade radnika.
(Glas javnosti)