Glas Javnosti

U BRODU SLUŽEN POMEN ZA 88 UBIJENIH SRBA

Bosna i Hercegovina
Autor: Glas javnosti

Na gradskom groblju u Brodu danas je služen pomen za 88 ubijenih Srba čija su tela ekshumirana iz masovne grobnice koja je otkrivena nakon oslobođenja ove opštine u Odbrambeno-otadžbinskom ratu.

Protojerej - stavrofor Željko Teofilović, nakon molitvenog pomena, u propovedi je naglasio da je smisao hrišćanskog života Vaskrsenje i nada u večni život, te da je ovo mesto i da su naši mučenici za nas mesto svetlosti.
 
Predsednik Predsedništva Boračke organizacije Brod Zoran Vidić podsetio je da su od marta do oktobra 1992. godine hrvatsko-muslimanske snage formirale logore za Srbe u kojima je veliki broj i ubijen.
 
"U masovnoj grobnici na gradskom groblju, nakon oslobođenja Broda, pronađena su tela 88 ubijenih srpskih civila, boraca i vojnika JNA. Prva ekshumacija izvršena je od 26. aprila do 14. maja 1993. godine, kada su identifikovana 44 tela", rekao je Vidić.


 
On je naveo da je u martu 2000. godine Boračka organizacija Brod postavila spomen-ploču na mestu masovne grobnice.
 
"Još nema procesuiranih za ovaj stravični zločin nad srpskim narodom. Živimo u nadi da će doći dan kada će zločinci odgovarati, a istina ugledati svetlost dana", rekao je Vidić.
 
Još je naveo i da je pri kraju projekat novog spomen obeležja za uređenje mesta masovne grobnice i da su obezbeđena sredstva, te da će se na ovom mestu naredne godine na ovaj dan osveštati novo spomen obeležje.
 
Spomenuo je i prošlogodišnje snimanje dokumentarnog filma „Svedok“, autora Denisa Bojića iz Banja Luke koji obuhvata životni put poznatog patologa pokojnog Zorana Stankovića i da je masovna grobnica u Brodu uvrštena u taj film, što će ostati kao dokaz o stradanju Srba ovog kraja ali i o zverstvima ubica koji nisu birali koga i na koji način ubijaju, kako civile tako i vojnike.


 
Načelnik opštine Brod Zoran Vidić, rekao je da je ova lokalna zajednica 1992. godine bila grad-logor u kojem je bilo deset logora za Srbe i da je postojalo pet većih masovnih grobnica. On je istakao da se današnjim pomenom neguje sećanje na nevino stradale srpske žrtve.
 
"Činjenica da se 30 godina okupljamo, da se pojavljuju nove generacije, možda je pokazatelj koliko poštujemo naše nevine žrtve i koliko volimo Republiku Srpsku, jer su njihovi životi utkani u temelje Srpske", rekao je Vidić.
 Stana Dujanić, izgubila je sina jedinca Miroslava koji je tada imao 20 godina.
 
"Sin je bio zarobljen, a onda su ga zapalili, prikazali ga kao hrvatskog vojnika sa pričom `šta četnici rade od hrvatskog vojnika` iz Odžaka. To je bio moj sin, eto šta su sve radili od naše dece. Kasnije je ovde u grobnici nađen kada je bila ekshumacija. Bilo je žalosno gledati one sanduke i tela u grobnici, kao da je bilo juče", priseća se Dujanićeva.
 
Milena Jugović, u grobnici je pronašla posmrtne ostatke supruga Nedeljka i sina Dragana, koji su ubijeni kao civili 1992. godine.
 
"Suprug je povezao dete kod lekara u Derventu, jer je bio ranjen. Zastavljeni su na putu i vraćeni, te streljani kod `Žitokombinata` u Brodu. Niko nije odgovarao, a ubijeni su samo zato što su bili Srbi i što su imali prezime Jugović", kaže Milena.


 
Vence kod spomen-ploče položile su porodice ubijenih, delegacija Boračke organizacije Brod i druge organizacije proistekle iz Odbrambeno-otadžbinskog rata, te predstavnici lokalne zajednice i političkih partija.
 
Organizatori obeležavanja su opština Brod i Boračka organizacija.

Glas javnosti/Eparhija zvorničko-tuzlanska

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR