Glas Javnosti

TREBINJE PLANIRA DA UVEDE OBAVEZNU ĆIRILICU!

Bosna i Hercegovina
Autor: Glas javnosti

Uprava grada Trebinja planira da uvede apsolutno korišćenje ćiriličnog pisma na svim tablama unutar gradskog jezgra.

 Tamošnje vlasti veruju da su krenule u originalan posao, kojem za sada ne pronalaze pandan među srpskim gradovima, i kažu kako im je po pedantnosti uzor Dubrovnik, s tim da će pismo u gradu Jovana Dučića biti ćirilično.

To ne znači da će biti obaveza da sve reklame u centru postanu ćirilične, posebno kad je reč o stranim brendovima, ali navode da je ogromna većina vlasnika preduzeća i poslovnih objekata unapred iskazala želju da se predstave na srpskom pismu. Konkretni detalji biće poznati nakon okončanja raspisanog konkursa za idejno rešenje i izbora najbolje ideje, što se očekuje narednih meseci.

Osim što je plan da natpisi budu standardizovani, oglasi na tablama biće i autentično trebinjski, jer je konkursom predviđeno i dizajniranje posebne vrste slova za javne oznake, za šta je kao obrazac odabran rukopis najznamenitijeg Trebinjca – pesnika Jovana Dučića, iz njegovih originalnih beležaka. Reklame, nazivi ulica i putokazi izgledaće, navode u Trebinju, kao da ih je napisao najpoznatiji Trebinjac. Stoga i meštani grada na Trebišnjici koje anketiraju mediji podržavaju ideju gradskih vlasti, zadovoljni što će grad biti uređen, pismo ćirilično, a Dučićev rukopis zaštićen, piše Politika.

U nadležnom Odeljenju za prostorno uređenje napominju da je projekat unifikacije javnih oznaka i svojevrsna obaveza grada prema vlastitom kulturno-istorijskom i arhitektonskom nasleđu, koji će, kako navode, pritom doneti značajnu promenu – jer su detalji poput planiranih izmena često ključni element u kreiranju karaktera nekog prostora. Podsećaju da je istorijsko gradsko područje Trebinja proglašeno nacionalnim spomenikom BiH.

- Projektom su obuhvaćeni znakovi turističke signalizacije, reklamna tela, označene table ulica i kućnih brojeva. Cilj izrade idejnog rešenja jeste svojevrsna standardizacija ovih vizuelnih elemenata - pojašnjava za za ovaj dnevni list Slađana Prcović iz Odeljenja za prostorno uređenje grada Trebinja.

Kaže da je konkursom predviđena i digitalizacija rukopisa pesnika Jovana Dučića, na bazi originalnih dokumenata, koji bi bio autentičan element na svim objektima i svojevrstan zaštitni znak u stvaranju novog vizuelnog identiteta grada.

- Trebinje želi da na ovaj originalan način promoviše i upotrebu ćiriličnog pisma - rekla je Prcovićeva.

U gradu se izdvajaju prostorne celine – iz turskog perioda, koju čine uglavnom delovi unutar zidina Starog grada, zatim ona iz austrougarskog perioda, koju čine javne površine i većina javnih objekata u centralnoj zoni, kao i prostorna celina ostalog urbanog područja, uglavnom s naseljima nastalim nakon Drugog svetskog rata.

- Glavni zadatak je da rešenja moraju biti prepoznatljiva i prihvaćena od strane građana i posetilaca s aspekta kulturno-istorijske specifičnosti samog mesta. Obaveza učesnika konkursa je poštovanje ambijentalnog karaktera i sagledavanje planiranih rešenja u širem kontekstu -pojasnila je Prcovićeva.

Vedran Furtula, načelnik Odeljenja za urbanizam i prostorno uređenje Trebinja, rekao je za Alternativnu televiziju da veruje da će lepote Trebinja probuditi inspiraciju dizajnera i projektanata kako bi se našlo najbolje rešenje. Konkurs je otvoren do septembra, a Furtula se nada da će najbolja ideja biti izabrana uskoro, kako bi se projekat okončao u narednoj godini.

(Glas javnosti)

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR