Glas Javnosti

Parlament BiH izglasao: ZABRANJENO PUŠENJE u kafićima i zatvorenim objektima

Bosna i Hercegovina
Autor: Glas javnosti

Zastupnički dom Parlamenta FBiH danas je izglasao zakon kojim se zabranjuje konzumiranja cigareta u svim javnim zatvorenim objektima, javnom prijevozu, ali i u privatnim automobilima u kojima se nalaze i deca.

"Za" je glasalo 63, troje je bilo protiv, a dvoje suzdržano.Parlamentarci su se danas nakon rasprave izjasnili na predlog Vlade o novom zakonu, koji treba regulisati upotrebu duvana u javnom prostoru.

Predlog zakona sada ide na Dom naroda Parlamenta FBiH gde treba dovoljnu podršku da bi stupio na snagu.

Parlamentarci nisu usvojili amandmane zastupnika Salmira Kaplana i Irfana Čengića.

Pre rasprave parlamentarci su danas kazali da je došlo vreme da nakon 12 godina od potpisa sa Svetskom zdravstvenom organizacijom (WHO) ova odluka ugleda svetlo dana i da se zaštiti zdravlje građana. Istaknuto je i da će zabrana pušenja u zatvorenim javnim objektima biti veliki plus na putu BiH ka članstvu u EU. No neki su i bili protiv ovako rigoroznog zakona.

Predlog zakona predviđa da od dana stupanja zakona na snagu svi će imati 12 meseci da stvore uslove za sprovođenje zakona.

Član 5 predloženog zakona jasno naglašava o kakvoj vrsti zabrane je reč.

Radi se o do sada najstrožijem zakonu koji podrazumieva potpunu zabranu konzumiranja duvana i duvanskih proizvoda u svim zatvorenim javnim prostorima, mjestu rada i javnom prijevozu. Također, zabranjuje se i konzumacija duhana u privatnim vozilima u kojima se nalaze maloljetne osobe. Izuzetak je konzumiranje duhana za žvakanje i duhana za šmrkanje.

Ovaj predlog zakona se primenjuje na duvan, duvanske i ostale proizvode (nargile, vodene lule...) za pušenje, uključujući elektronske cigarete, bezdimne duvanske proizvode i biljne proizvode za pušenje.

Kako je navedeno u predlogu, vlasnici ugostiteljskih objekata (restorana, kafića i slično)  će biti dužni na vidnim mestima istaći znak "zabranjeno pušenje", a u objektu ne smeju biti istaknute pepeljare i druge posude za odlaganje pepela. Vlasnik objekta će one koji ne budu poštovali ovaj zakon biti dužan opomenuti, uskratiti uslugu ili zatražiti da osoba napusti prostor. U protivnom, vlasnik objekta će biti dužan pozvati policiju.

Zakon je predvidio i izuzetke od ove zabrane pa će tako pušenje cigareta biti dozvoljeno za korisnike usluga u službama i odelima za zaštitu mentalnog zdravlja i drugim ustanovama koje pružaju psihosocijalnu rehabilitaciju.

Pušenje će biti dozvoljeno na aerodromima i to u posebnom prostoru, ali o tome odluku donosi direktor aerodroma.

Zakon tretira i zabranu stavljanja u promet duhanskih proizvoda koji sadrže razne vrste aditiva, koji stvaraju dojam da je duvanski proizvod manje opasan. Zabranjeno je stavljanje u promet i duvanskih proizvoda koji sadrže arome poput filtera i sl.

Takođe, zakon zabranjuje svaku vrstu reklamiranja duhana i duhanskih proizvoda, isticanje fotografija, logotipa i slično.

Pravna osoba koja ne zabrani upotrebu duvana kaznit će se novčanom kaznom do 5.000 KM, a fizička osoba koja konzumira duvan i duvanske proizvode na javnom zatvorenom mjestu kaznit će se novčano sa 100 KM.

 (glas javnosti/Klix.ba)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR