Glas Javnosti

OGROMNA LOVA U IGRI: Šta se krije iza Šmitove odluke da ponovo UDARI NA SRPSKU

Bosna i Hercegovina
Autor: Glas javnosti

- Nećemo Šmitovu odluku objaviti u "Službenom glasniku RS" i ona nama ništa ne znači, kaže Dodik.

Kristijan Šmit, kojeg Republika Srpska ne priznaje za visokog predstavnika u BiH, nametnuo je još jednu odluku.

Dodik: Neka ide kući


Izmenivši Zakon o Memorijalnom centru Srebrenica - Potočari omogućio je da se višak doniranih sredstava za ukope i spomenike žrtvama može preusmeriti u druge svrhe - za "promovisanje istine o genocidu".

Na odluku Šmita stigle su i reakcije iz Srpske, odakle poručuju da su ovakvi potezi neprihvatljivi i da služe samo za jačanje mita o genocidu u Srebrenici.



- Nećemo Šmitovu odluku objaviti u "Službenom glasniku RS" i ona nama ništa ne znači.

Najbolje bi bilo da ode Šmit, i za njega i za zemlju koja ga je poslala - rekao je Milorad Dodik, predsednik Republike Srpske.

Dodik je istakao da ne postoji visoki predstavnik, i zaključio da je zato sve to nelegitimno i nelegalno:

- Tamo se nije desio genocid i svi to znaju. To je utvrdila i čitava ekipa stručnjaka, držeći se definicije genocid. I onda se nađe potomak onih koji su počinili najstravičniji genocid u Drugom svetskom ratu da nama određuju šta je vrednost u tom pogledu i da oni nešto intervenišu.

Ogorman novac u igri

Branimir Kojić, predsednik Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila iz Srebrenice, kaže da se u Memorijalni centar sliva ogroman novac i da Šmit nametanjem zakona o preraspodeli sredstava potvrđuje da su u pitanju enormne količine i da je to podrška mitu o stradanju samo jednog naroda. On ističe da od tog novca pojedinci imaju veliku korist, a obično ne žive u Srebrenici, niti RS, već od tih sredstava grade živote širom Federacije BiH.


- Novo Šmitovo nametanje zakona nastavak je politike međunarodne zajednice koja podržava mit o Srebrenici kao mestu stradanja samo jednog naroda. Ovo potvrđuje činjenicu da oni imaju toliko novca da moraju da ga preraspoređuju jer su im godinama uplaćivana sredstva za nešto što su odavno završili. Setimo se priloga Federalne televizije kada se pojedine članice udruženja hvale da imaju enormna primanja. Tim tokovima novca treba da se pozabave nadležne institucije - rekao je Kojić i pitao da li je 3.267 žrtava srednjeg Podrinja nešto o čemu mi treba da ćutimo? - Nećemo ćutati niti će nam zabraniti da pričamo, ma koliko novca ulagali. Istina je jedna, a to je da su Srbi stradalnički narod u Podrinju.

Podsetimo, odlukom Šmita, Memorijalnom centru Srebrenica osigurano je, kako prenose pojedini mediji u Federaciji BiH, šest miliona KM za projekte rekonstrukcije i konverzije infrastrukture, razvoj novih muzejskih sadržaja i naučno-istraživačkih delatnosti. Upravni odbor je ranije tražio novac za ove projekte.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR