Glas Javnosti

NA GROBLJU PRIBANJ KOD PALA:  Sahranjen Momčilo Krajišnik, prvi predsednik Narodne skupštine Republike Srpske

Bosna i Hercegovina
Autor: Glas javnosti

Prvi predsednik Narodne skupštine Republike Srpske, koje je preminuo od posledica korona virusa, sahranjen je na groblju Pribanj kod Pala.

Komemoracija povodom smrti njegove smrti održana je u Kulturnom centru Banski dvor u Banja Luci. Sahrani nekadašnjeg visokog funkcionera SDS prisustvovali su visoki funkcioneri te stranke, na čelu sa predsednikom SDS Mirkom Šarovićem, Sonjom Karadžić Jovičević aktuelnom podpredsednicom NSRS kao i potpredsednik SDS Milovanom Bjelicom.

Krajišnik je bio prvi predsednik Narodne skupštine RS , od 24. oktobra 1991. do 14. septembra 1996. godine. Od 1996. do 1998. godine bio je prvi član Predsedništva BiH iz Republike Srpske. U ranim jutarnjim časovima 30. aprila 2000. godine francuski specijalci SFOR uhapsili su ga u kući na Palama i odveli u Hag. U pritvoru Haškog tribunala bio je od aprila 2000. godine, a prvostepeno je bio osuđen za zločine počinjene tokom rata nad nesrpskim stanovništvom u BiH na 27 godina zatvora. Žalbeno viće Haškog tribunala mu je 17. marta 2009. izreklo kaznu od 20 godina.

Podsetimo, Sudsko veće je Krajišnika 27. septembra 2006. godine proglasilo krivim za zločine protiv čovečnosti - ubistva, istrebljenje, progone na političkoj, rasnoj i verskoj osnovi, deportacije i prisilno premeštanje bosanskih muslimana i Hrvata. Oslobođen je krivice za genocid i saučesništvo u genocidu nad nesrpskim stanovništvom tokom ratnih sukoba u BiH. Većinu kazne Krajišnik je proveo u zatvoru u Ševeningenu, a ostatak u Velikoj Britaniji. Nakon odležane dve trećine kazne pušten je na slobodu 30. avgusta 2013. godine. U Banjaluci i na Palama je dočekan sa velikim uvažavanjem, kao jedan od tvoraca Republike Srpske. Nije se vraćao aktivno u politiku.

Uoči i tokom rata učestvovao je u političkim i mirovnim pregovorima, uključujući i pregovore u Dejtonu 1995. godine. Zbog nepopustljivosti pred međunarodnim posrednicima Ričard Holbruk , specijalni američki izaslanik za Balkan, opisivao ga je imenom ”Mister No” (Gospodin Ne).

(Glas javnosti/Novosti)

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR