Oni su u ponedeljak ocenili da je u BiH neophodno poštovati vladavinu prava, unaprediti neophodne reforme i, pre svega, ojačati koheziju zemlje i integritet njenih institucija.
Poručili su da su ti napori ključni za unapređenje evropskih i evroatlantskih težnji Bosne i Hercegovine. Tarner i Perestrelo su naveli da „složeni izazovi ostaju”, kao i da se BiH nalazi „na kritičnoj prekretnici”, prenosi Tanjug.
Izrazili su zabrinutost zbog, kako su ocenili, secesionističke retorike i akcija koje dolaze iz Republike Srpske, a koje, tvrde, ugrožavaju suverenitet, teritorijalni integritet i ustavni poredak države.
Podsetivši da je zasedanje bilo posvećeno 30. godišnjici Dejtonskog sporazuma, Tarner i Perestrelo su u saopštenju potvrdili „nepokolebljivu posvećenost Parlamentarne skupštine NATO miru, bezbednosti i demokratskom napretku na Zapadnom Balkanu”, objavljeno je na sajtu Parlamentarne skupštine NATO.
„Naša je kolektivna odgovornost da osiguramo da se obećanje iz Dejtona o čvrstoj posvećenosti Severne Amerike i Evrope mirnoj, prosperitetnoj multietničkoj Jugoistočnoj Evropi u potpunosti ostvari”, naglasili su. Oni su takođe potvrdili snažnu podršku dijalogu Beograda i Prištine uz posredstvo Evropske unije i pozvali obe strane da ispune svoje obaveze i „uzdrže se od jednostranih koraka koji rizikuju eskalaciju tenzija”.
Pozvali su sve saveznike da nastave da podržavaju KFOR, koji, kako su naglasili, ostaje vitalna snaga za održavanje mira u AP Kosovo i Metohija i stabilnosti u širem regionu.
Glas Javnosti/ P02S