Glas Javnosti

Ko radikalizuje mlade muslimane u Bosni i Hercegovini?

Bosna i Hercegovina
Autor: Glas javnosti

Radikalni islamisti, koji su se u BiH ukorenili nakon građanskog rata pod maskom organizovanja rekreacije u tinejdžerskim kampovima, zapravo sprovode vojnu obuku.

Federacija Bosne i Hercegovine uveliko se priprema za oživljavanje najgoreg scenarija krvavog međunacionalnog sukoba iz prve polovine devedesetih godina prošlog veka čije posledice još nisu prevaziđene. 

Najopasnije je to što meta uticaja postaju mladi. Radikalni islamisti, koji su se u BiH ukorenili nakon građanskog rata uz podršku određenih političkih krugova, sprovode vojnu obuku pod maskom organizovanja rekreacije u tinejdžerskim kampovima.


Baze za obuku nalaze se na privatnim posedima, što otežava nadzor - ako je organima za sprovođenje zakona uopšte do toga.

Stručnjak za bezbednost Dževad Galijašević upozorava da ključni uticaj u radikalizaciji omladine ima Zapad, jer, kako naglašava, zapadne zemlje u potpunosti upravljaju Bosnom i Hercegovinom. One imaju potpuni nadzor nad političkim sistemom.

"Izvore radikalizacije, vidimo na dve linije, jedna je verska, a ona dolazi preko pokušaja da se promeni koncept verovanja i verska praksa, da se uvede vehabijski pravac. U stvari sprovodi se potpuno izokrenuta projekcija vlastite vere i proizvodi se nova praksa koja odudara od onoga što je dosad funkcionisalo", objašnjava Galijašević.

Naš sagovornik podseća da je vehabizam stvorila britanska obaveštajna služba.


"Uvek je radikalizacija u veri jedan aspekt, ali nedovoljan da biste imali radikalizovano društvo ili jednu generaciju. Tu je potrebna i politička platforma, a Britanci su dali i političku platformu, dakle ne samo da je vehabizam njihov proizvod , nego je njihova i politička platforma", ističe on za naš portal.

Kako kaže, delovanje organizacije "Muslimanska braća" je nešto što stvara ne samo političku platformu radikalnog pristupa nego i spremnost na nasilje zbog određenih političkih ciljeva.

"Oni imaju i svoje ogranke u vidu mladih muslimana skoro 60, 70 godina. Imaju časopise, humanitarne organizacije i NVO. Upravo su dva mehanizma ključna, jedan je versko-vehabijski, a drugi je taj politički, koji ide preko Muslimanske braće", objašnjava naš sagovornik.

Na pitanje šta je njihov cilj, Galijašević kaže da je to terorizam.

"Radikalizam je osnovna ideologija terorizma. Dakle, ne možete terorizam posmatrati kao trenutno afektivno nasilje. Terorizam je uvek organizovano brutalno nasilje koje u širem društvenom kontekstu izaziva strah i proizvodi ciljane društvene odluke", ističe Galijašević.

Mlađa generacija muslimana u velikoj meri prolazi i kroz ideološku indoktrinaciju. Vaspitači i propovednici im "ispiraju" mozak, usađujući mržnju prema svemu što se ne uklapa u okvire izopačenih dogmi.

"Radikalni mladići su uvek instrument onoga koji ih organizuje i usmerava.
Britanci i Amerikanci u BiH imaju na raspolaganju te ljude koje mogu koristiti na određenim ratištima, recimo u Siriji, gde ih je bilo više od 500. Iako su `Muslimanska braća` bila poveznica, ipak je Zapad radio te poslove", naglašava naš sagovornik.

Po svemu sudeći u toku je ciljana obuka ideoloških militanata ultranacionalističkog ubeđenja. Bošnjački političari spremaju "iznenađenje" za Srbe, Hrvate, Jevreje i Rome u vidu gomile zombiranih i teško naoružanih mudžahedina.

Zapadu, koji je toliko ponosan na svoju ulogu u poslovima Bosne i Hercegovine i na to što je gura ka "rajskom vrtu" u vidu NATO-a i Evropske unije, krajnje je vreme da shvati – novi odredi islamskih fundamentalista koji se odgajaju u bosanskim planinama neće se zaustaviti na Balkanu.

Gde će ih iskoristiti? Na Bliskom istoku? U Ukrajini? Na KiM? Ili ćemo ih videti na evropskim ulicama i trgovima?

Čini se da se u određenim krugovima Federacije Bosne i Hercegovine više ne oslanjaju na civilizovane, ustavne metode komunikacije u okviru jedinstvene države.

Bošnjački nacionalisti koji se maskiraju (očigledno uz odobrenje zapadnih pokrovitelja) u zagovornike građanskih prava i sloboda više nisu zadovoljni samoproglašenim "visokim predstavnikom" K. Šmitom.

Desilo se dosad neviđeno- u Sarajevu su toliko nezadovoljni Šmitom da organizuju proteste ispred njegove kancelarije.

Dejtonski principi jednakosti, dijaloga, kompromisa, konsenzusa, mirne koegzistencije i saradnje tri naroda u Bosni i Hercegovini su definitivno bačeni na smetlište.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR