Glas Javnosti

GRUEVSKI I MILO POVUKLI NOGU, izbori  U BOSNI nose TEKTONSKE PROMENE NA političkoj sceni NA BALKANU. KO JE SLEDEĆI?

Bosna i Hercegovina
Autor: Glas Javnosti

Međunarodni institut za za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES) iz Ljubljane, Slovenija, ocenio je u svojim novim analizama i istraživanjima da će izbori u Bosni i Hercegovini biti uvod  u tektonske promene na političkoj sceni.

U Bosni i Hercegovini će u nedelju, 15. novembra, biti održani lokalniu izbori u sva tri entiteta, a "Glas javnosti" došao je do opsežne analize IFIMES-a o aktuelnoj političkoj situaciji u toj republici.

Analitičari smatraju da iako se radi o lokalnim izborima  da je njihova važnost daleko veća, jer posle pada režima Mila Đukanovića i Demokratske partije socijalista (DPS) u Crnoj Gori, kao i mogućnosti da Džozef Bajden bude novi predsednik SAD  otvaraju se prilike za velika previranja  promene na političkoj sceni u BiH.

Izazovi u Republici Srpskoj

Kako tvrdi ovaj Institut  u svom istraživanju već  je došlo do preslagivanja na političkoj sceni entiteta Republike Srpske (RS). Rezultati lokalnih izbora će u mnogome uticati na dalji razvoj političke situacije u Bosni i Hercegovini i na opšte izbore, koji su predviđeni da se održe 2.oktobra 2022. Zbog toga postoji realna opasnost izborne prevare,  jer su ovi lokalni izbori uvod u pad režima, smatraju analitičari Instituta.

Oni navode da  u entitetu Republika Srpska ima neprincipijelnih  koalicije  i  da vodeće političke stranke obmanjuju javnost. Neke stranke kandiduju  aktualne ministre i poslanike na lokalnim izborima, a jasno je, da oni neće napustiti svoje dosadašnje funkcije, da bi bili opštinski odbornici odnosno načelnici. 

Foto:Wikipedia/Rade Nagraisalović

Lokalni izbori u BiH 2020, održavaju se u vreme vrhunca pandemije Covid-19 zbog toga su masovna predizborna okupljanja onemogućena, iako pojedine političke partije krše predviđene epidemiološke mjere, koje ograničavaju broj učesnika na masovnim skupovima.

Režim Milorada Dodika (SNSD) je proglasio zabranu okupljanja kako bi otežao odnosno onemogućio opoziciji izbornu kampanju i smanjio izlaznost na izborima, koja njemu najviše odgovara, smatraju analitičari Međunarodnog instituta. 

Centralna izborna komisija (CIK) ograničavanjem broja promatrača na izborni dan zbog preporuka i distance od 1,5 metar, krši Izborni zakon BiH.


Analitičari upozoravaju, na trgovinu mestima u biračkim odborima, koja je u suprotnosti sa Izbornim zakonom BiH, koji propisuje da politički subjekti overeni za učešće na izborima mogu imati samo po jednog predstavnika u sastavu jednog biračkog odbora. Utvrđene su prijave i odjave birača u sedam opština, među kojima je se posebno izdvaja Srebrenica što upućuje na mogući izborni inženjering. Konstatirano je povećanje trenda i sve veći broj izbornih nepravilnosti iz jednog u drugi izborni ciklus u Bosni i Hercegovini. 

Dodik  sebe vodi u politički nestanak

Milorada Dodika čeka nezbežna sudbina Nikole Gruevskog (VMRO-DPMNE) i Mila Đukanovića (DPS) u Crnoj Gori kao i demontaža Dodikovog režima. Primećeno je da Dodik sve resurse ulaže za skidanje sa „crne liste“ američke administracij“, iako je poznato da prema američkim zakonima nije dozvoljeno lobiranje za skidanje sa pomenute liste.

Promne su počele izlaskom iz vladajuće i najdugovečnije koalicije (SNSD-DNS-SP) Demokratskog narodnog saveza (DNS), koji je dolaskom na čelo te stranke Nenada Nešića izabrao drugačiji politički put, a to je političko delovanje, koje će biti u interesu građana, jer je Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) svoju politiku  uglavnom temeljio opstankom na vlasti po svaku cijenu i enormnom bogaćenju i pljački društvenih resursa na čelu sa Miloradom Dodikom,  navodi se u analizi Međunarodnog instituta.

Velika su očekivanja građana u Republici Srpskoj, da vladajuću koaliciju napusti i Socijalistička partija (SP) Petra Đokića, koja se nedavno oslobodila grupe „Dodikovaca“ u svojim redovima i koja bi izlaskom iz vladajuće koalicije prevagnula u korist rušenja režima Milorada Dodika. Socijalistička partija je prva reagovala na Dodikovu primitivnu politiku najavljivanjem uskraćivanja podrške posebno u Banja Luci. Prema relevantnim istraživanja SNSD na lokalnim izborima gubi u gradu Banja Luka, a po svemu sudeći u Bijeljini, Prijedoru i Trebinju kao većim gradovima.

Koncept Milorada Dodika od pre godinu i više bio je da u uslovima rasta budžeta, plata, penzija, investicija, realne rasti zaposlenosti, da sve uspehe pripiše sebi, a da druge ključne aktere eliminiše. Te planove mu je pokvario Covid-19 i sada mu je sve to postale veliko breme sa kojim se mora sam nositi. Njegovi ljudi sumnjaju u koncept njegove politike i pronašli su kontakte na drugim stranama.


Analitičari smatraju, da je Dodikov udar na DNS i Socijalističku partiju (SP) najlošiji potez, jer je izgubio najiskrenije i najvjernije političke partnere, a u sistem vlasti je uveo svoje političke protivnike, koji su demotivisali odnose unutar koalicije što se negativno prenelo i na građane Republike Srpske.

 Šta čeka Federaciju?

 Stranku demokratske akcije (SDA) od njenog osnivanja prate politička previranja i raskoli. Najpoznatiji raskol, odmah posle osnivanja  je kada su SDA od s napustili  Adil  Zulfikarpašić, a kasnije i Fikret Abdić i Haris Silajdžić. SDA nije klasična politička stranka nego više pokret odnosno konglomerat različitih interesa, koji je u osnovi zadržao ulogu vodeće partije u Bosni i Hercegovini, koja je, izuzev jednog kraćeg perioda, svo vreme na vlasti na svim nivoima.

Test za SDA biće glavni grad BiH odnosno Kanton Sarajevo gde su u svih devet opšina načelnici iz SDA , kao i  gradonačelnik Sarajeva.

 

Foto:Wikipedia/Julian Nyča

Na lokalnim izborima vladajuća SDA odmeravaće snage sa koalicijom, koju čine četiri političke stranke: Socijaldemokratska partija (SDP), Naša stranka (NS), Nezavisna bosanskohercegovačka lista (NBL) i Narod i pravda (NiP). Te četiri stranke popularno nazvane „Četvorka“ su objavile izborni program nazvan „Sarajevski dogovor 2020“, koji se sastoji od 29 principa oko kojih se bazira njihov rad, zbog toga će lokalni izbori predstavljat svojevrstan plebiscit “ZA” ili “PROTIV” sadašnje SDA vlasti.

Hrvatska se direktno meša u izbore u BiH


Predsednik Vlade Republike Hrvatske i HDZ Hrvatske Andrej Plenković (HDZ) je nedavno primio poverenika za Opštinski odbor HDZ-a BiH Tomislavgrad i kandidata za načelnika na predstojećim lokalnim izborima i sa njim sastao u Zagrebu, što analitičari Međunarodnog instituta ocenjuju kao direktno mešanje Hrvatske u izborni proces u BiH.

Ministar evropskih i vanjskih poslova Hrvatske Gordan Grlić Radman (HDZ) posetio je opštine  u Zapadnoj Hercegovini sa čelnicima HDZBiH i tako aktivno učestvovao  u izbornoj kampanji. 

Foto:Tanjug/AP

Analitičari smatraju, da najveće uplitanje u izborni proces na predstojećim lokalnim izborima predstavlja delovanje sigurnosno-obavještajnog aparata Republike Hrvatske na teritoriji Bosne i Hercegovine sa namerom da pomognu HDZBiH, da trijumfuje  na lokalnim izborima.

Postavlja se pitanje, šta radi sigurnosno-obavještajni aparat Hrvatske, članice EU i NATO, na teritoriji susedne države Bosne i Hercegovine.

Moguća pobeda Bajdena i njen utjecaj na lokalne izbore u BiH

Tektonske političke promene u Bosni i Hercegovine neće moći da se sprovedu  bez snažne pomoći i podrške međunarodne zajednice posebno liderstva SAD uz koordinaciju i tesniju saradnju sa EU, navodi se u istraživanju.

Ako Džozef Bajden bude  novi američki predsednik otvaraju se nove mogućnosti za sređivanje situacije u Bosni i Hercegovini. Potvrda da su promene moguće,a i izvesne  dolazi iz Sjeverne Makedonije i Crne Gore.

Međunarodni institut IFIMES smatra, da zbog svega navedenog predstojeći lokalni izbori predstavljaju test za tri režima u Bosni i Hercegovini, koji po svemu sudeći neće položiti. Rezultati lokalnih izbora mogu značiti početak nove epohe u BiH odnosno odlazak političko-kriminalnih i mafijaških struktura sa vlasti.

Ukupan broj birača u BiH  je 3.283.194. Na lokalnim izborima  učestvuje 30.809 kandidata za pozicije u budućoj lokalnoj vlasti, 534 politička subjekta odnosno 129 političkih stranaka, 262 nezavisna kandidata, 72 koalicije, devet listi nezavisnih kandidata i 71 nezavisni kandidat pripadnik nacionalnih manjina. 

Na lokalnim izborima biće  izabrana 64 opšinska veća u Federaciji BiH, 56 skupština opština u Republici Srpskoj (RS), 120 načelnika opština, 22 gradonačelnika i 31 zastupnik Skupštine Brčko Distrikta BiH.

(Glas javnosti/O.M.)

 

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR