Glas Javnosti

SAMA PROTIV KORONE: Doktorka heroj nije mesecima zagrlila decu

Društvo
Autor: Glas javnosti

Ona je majka četrvoro dece, od nje zavisi na hiljade života, radni dan joj traje i po 12 sati, a preko telefona skoro non - stop, nije rudar, već doktorka heroj Lejla Ćeranić, jedini infektolog Opšte bolnice u Novom Pazaru.

Iza sebe ima 12 godina rada, a od 2017. zaposlena je na Infektivnom odeljenju, a u najtežim danima, borbe protiv korone, bila je jednini doktor koji je mogao da pomogne, bolesnim ljudima koji su često u polusvesnom stanju dolazili po pomoć.

- Radni dan je u najtežim danima trajao od sedam sati ujutru 17-18 časova, pa čak i do pola devet uveče. A rad preko telefona u kontinuitetu - kada nisam u crvenoj zoni i kada sam kod kuće - priča Lejla kojoj će na poslu uskoro pridružiti koleginica infektolog posle mesečnog bolovanja.

Dr Ćeranić je dugo radila kao jedini infektolog u bolnici, kaže da su njene kolege zaražene i da nisu radile poslednjih mesec dana, a na njoj je bilo mnogo toga da uradi. Pristizale su i kolege iz ostalih gradova i ta pomoć je dosta značila bolnici.

Teško je izdvojiti u izazovnoj borbi najteži trenutak, ali ga je bilo:

- Kada sam u hodniku prepunom ljudi koji se bore za dah, ugledala čoveka koji je obeležio moje detinjstvo, našeg porodičnog prijatelja koji je, inače, uvek bio zdrav i vitalan čovek, bio je jedan od najtežih momenata. Jurila sam u panici kroz hodnik i ugledala njega, izmenjene boje kože, nemoćnog. Ipak mi se nasmejao i nemoćno me možda i pitao kako sam ja. Tužan je osećaj bio da njegov život zavisi od mene, odnosno mog lečenja. Težak je bio i strah od gubitka. Bili su tu i roditelji mojih prijatelja, trudnice, mladi, stari, nemoćni. Mnogo bolesnih na sve strane. Žena od 40 godina koja je u ambulanti uspela samo da izgovori svoje ime i nikada se više nije probudila - priča doktorka.

Dr Ćeranić u crvenoj zoni nosim kompletnu zaštitnu opremu, a to uključuje: skafander, kapu, partikularnu masku, dva para rukavica, kaljače, vizir. U zelenoj zoni nosi svakodnevnu uniformu i hiruršku masku.

- Poštuje se fizička distanca. U početku jeste bilo teško, ali u borbi smo već četiri, svi smo se navikli. Jedino je toplo vreme otežavajući faktor, više se znojimo pa i dehidriramo brže - naglašava ona.

Ističe da je bolesnicima potrebna naša pažnja, podrška, mnogo razgovora.
- Veliki je obim posla, čovek se dosta iscrpi, istovremeno napeta situacija i stres drže naš organizam, ali kada traje duže, dolazi do premora - dodaje.

Dr Lejla Ćeranić priznaje da je komplikovano uskladiti obaveze na poslu sa majčinskim obavezama i da zbog specifičnosti posla kojim se bavi, već mesecima nije zagrila i poljubila svoju decu.

- Imam ogromnu pomoć supruga, njegovih roditelja i mojih. Bez njihove pomoći mislim da bi sve bilo mnogo teže, pa čak i nemoguće izdržati. Naravno da brinem da se ukućani ne zaraze. Izbegavam grljenje, ljubljenje i bliski kontakt sa njima - izričita je ona.

Kada se nakon više meseci osvrne na borbu sa koronom, o novom soju virusa kaže:

- U pitanju je patogen koji je malo proučen. Trebaće vremena da se iskustva prenesu u zvanične knjige. Za sada, mi kliničari stičemo iskustva prateći obolele i lečeći komplikacije koje izaziva virus, uz pomoć radiološke i laboratorijske dijagnostike.

 (Izvor: Kurir)

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR