Glas Javnosti

KO JE SRPSKI 'DR HAUS': Od čudotvorca i stručnjaka do TEATRALNOG ODLASKA SA KONFERENCIJE!

Društvo
Autor: Glas javnosti

Skeptik, požrtvovan, čudotvorac koji "vraća iz mrtvih", doktor koji se prodao Kriznom štabu, ili onaj koji je samo u službi narodnog zdravlja kada je najgore, neki su od profila doktora Gorana Stevanovića, direktora Klinike za tropske i infektivne bolesti u Beogradu i člana Kriznog štaba.

Široj javnosti postao je poznat kada je napustio jednu od konferencija za novinare Kriznog štaba, zato "što mora da bude sa pacijentima". Ne voli da ga zovu dr Haus, ima odmerene izjave, nije preterani optimista i jasno tvrdi da u ovom trenutku ne postoji lek za korona virus, kao ni vakcina koja ispunjava sve kriterjume. Na pitanja pacijenta odgovora kratko i jasno, jedini je član Kriznog štaba koji se nije pojavljivao kada su vanredne mere ukinute.

Lekar koji donosi odluke

Tu je kako se priča, kada je teško i komplikovano, kada neko ima veoma visoku temepratutu, a nema nikakve idnikacije koje bi upućivale na pristustvo virusa. Pre četiri godine, mediji su pisali o dr Goranu Stevanoviću, kao o čoveku koje je karijeru posvetio potrazi za pravom dijagnozom u najtežim slučajevima. Njemu dovode pacijente koji po nekoliko nedelja imaju visoku teperaturu, a uzrok nije poznat ni nakon opsežnih analiza.

Dr Stefanović je profesor kojeg studenti hvale kao stručnjaka koji ne čuva sebično svoja znanja direktora bolnice, koja je uvek imala velike stručnjake.

Jedan od bivših studneta dr Stevanovića, ima na društvenim mrežama, za doktora samo reči hvale.

- To su lekari koji bi trebalo da donose odluke, oni koji zapravo leče pacijente, a ne bave se statistikom koja je uz sve to - i pogrešna - objašnjava on.

Dobar doktor, loš direktor

Sa druge strane, prema ocenama mnogih, dr Stefanović je čovek koji se nije najbolje snašao u ulozi direktora.

Infektivna klinka u kojoj neki delovi izgledaju kao scenografija za film iz prošlog veka renovina se mesecima, oponeti navode da se ceo posao može uraditi za 10 dana. U bolnici postoji, kako se priča, kvaka u WC-u vezana žicom, neki delovi su kao iz horor filma, ali sestre i doktori su uvek nasmejani i spremni da izađu maksimalno u susret svima kojima je pomoć neophodna.

Nekada su u smeni u bolnici  samo jedan ili dva lekara, satima se čeka na red.  Ipak, ako je suditi, prema većini komentara,  svi koji dođu na lečenje, brzo zaborave muke kada ozdrave. Većina pacijenata  ima samo reči hvale za dr Stevanovića i njegovu ekipu.

Na primer neki bivši pacijeti su u stanju da satima pričaju o dr Stevanoviću.

- Čudo od čoveka, ne ide kući, sa svakim pacijentom se šali, sve prati, sve zna. Terapijom vraća iz mrtvih. Skoro svaki dan je u viziti, dolazi uveče i sam stalno je u bolnici- pričaju bivši pacijeti.

Dr Stefanović je 1972. godine u Beogradu. Medicinski fakultet u Beogradu upisao je školske 1990/91. i diplomirao 1. jula 1996. godine sa prosečnom ocenom 9,42. Poslediplomske studije iz oblasti Imunologije upisao je školske 1996/97. godine i 20. juna 2002. sa uspehom odbranio magistarsku tezu pod nazivom "Neadekvatna sekrecija antidiuretskog hormona kod obolelih od gnojnog bakterijskog meningoencefalitisa".

Prvu godinu specijalističkih studija na Medicinskom fakultetu u Beogradu iz oblasti Infektologije upisao je školske 1997/98. godine i specijalistički ispit položio sa odličnim uspehom 30. oktobra 2001. godine.

Od 2003. godine radi kao asistent na Medicinskom fakultetu u Beogradu, na predmetu Infektivne bolesti. Doktorirao 2012. sa tezom "Klinički značaj vanplućne tuberkuloze u diferencijalnoj dijagnozi nejasnog febrilnog stanja". Mentor mu je bio dr Mijomir Pelemiš.

U zvanje docenta na katedri za infektivne bolesti izabran u julu 2013. godine.

Sekretar je Srpskog udruženja za antimikrobnu hemoterapiju. Zaposlen u Institutu za infektivne i tropske bolesti Kliničkog Centra Srbije od 24. avgusta 2000. godine.

 

 

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR