Glas Javnosti

Goran Milašinović: Kod 20 odsto stanovništva će doći do nekih psihičkih poremećaja! Treba slušati savete psihijatara

Društvo
Autor: Glas javnosti

Kod 20 odsto stanovništva će zbog korone doći do nekih psihičkih poremećaja.

Veoma je važno spremiti se za to, i boriti se sa tim. Treba i slušati savete psihijatara, a mislim da je dobar da čovek ne sme nikako da izgubi svoje želje. Ovo je vreme oduzelo sadržaj života, oduzelo nam je more i druženja, ali ne sme da nam oduzme želju za svim tim", izjavio je u Novom danu profesor Medicinskog fakulteta i pisac Goran Milašinović.

-Izgleda da čovečanstvo ne može bez neke od pošasti. Kada nemamo ratove i glad, onda imamo epidemije. Ova pošast nameće jedno vreme i podrazumeva potpunu disciplinu, budući da je jedino što znamo o ovom virusu to kako se prenosi. To je jedna vrsta 'dekameranskog' vremena. Kao što je Bokačo zamislio u vreme velike epidemije kuge, da čovek mora da bude zatvoren u prostoru i da nađe način da preživi dok to ne prođe, ocenio je Milašinović.

Dodaje da svako od nas mora da pronađe način kako će da se izbori sa ovim teškim vremenom.

Upozorava da kao posledicu ovakve situacije moramo da računamo na to da će 20 procenata stanovništva imati problem sa poststresnim sindromom.

-Kod 20 odsto stanovništva će doći do nekih psihičkih poremećaja. Veoma je važno spremiti se za to, i boriti se sa tim. Treba i slušati savete psihijatara, a mislim da je dobar da čovek ne sme nikako da izgubi svoje želje. Ovo nam je vreme oduzelo sadržaj života, oduzelo nam je more i druženja, ali ne sme da nam oduzme želju za svim tim", smatra Milašinović.

Ocenjuje da će uprkos, teškoj situaciji, epidemija će se u jednom trenutku završiti, kao i da će doći vreme kada će biti sve bolje.

-Ovo je vreme u kome iz sadašnjosti moramo da se prebacimo u budućnost, ili da čak živimo u prošlosti, navodi on. Napominje da je ovaj virus pokazao veliku transmisivnost i lakoću prenosa, kao i da ga je nemoguće kontrolisati, sem preduzimanja mere intersocijalne distance.

-Nije suština u zdravstvenom sistemu. Svi su imali svetle i crne trenutke. Što se tiče našeg, jasno je da je virus došao iz Nemačke i Italije kod nas, na osnovu genoma virusa. Dakle, nismo ga mi stvorili. Nakon dva meseca suzbijen je maksimalnom disciplinom, a onda je počeo da raste kada je disciplina popustila. Dakle, disciplina je način na koji ćemo se izboriti sa virusom", ističe Milašinović.

-Nemamo mehanizme za borbu protiv krađe kulturnih dobara.
Govoreći o krađi kulturnih dobara u našoj zemlji, on je istakao da se to godinama dešava u našoj zemlji, i da se potom preprodaje kolekcionarima.

-Nestaje naša ozbiljna kulturna baština. To je globalni ptoblem, nije samo naš. "UNESCO" se time bavi, i obučava članove komisija za borbu protiv krađe i trgovine kulturnih dobara. 90 odsto naših iskopina je nastalo iz prastarog doba, i vrlo često se događa da to preko dana areholozi otkriju, a da preko noći nestane, zahvaljujući preprodaji. Borba sa tim je teška i stalna, i kao država nemamo mehanizme da se borimo sa tim", napominje Milašinović.

Prema njegovim reči, odluka Turske da Aju Sofiju pretvori u džamiju je pokazatelj da "UNESCO" ne može da ispuni svoju osnovnu misiju i zaštiti kulturnu baštinu.

-Crkva Svete Sofije je veoma važna bogomolja i kulturna zaostavština i čovečanstvo ima zadatak da to sačuva i budućim generacijama. Indikativno je to što su reakcije su prilično blage. Ona je devet vekova bila hrišćanska bogomolja, i za nju su veoma vezani Rusi. Očekivali smo da će oni reagovati, čak i Vartolomej, vaseljenski patrijarh nije previše oštar u svojim izjavama. Jedino je Grčka decidirana po ovom pitanju, zaključio je Milašinović.

(Izvor: N1)

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR