Kuća Šop Đokića u centru Leskovca i njeno neposredno okruženje, nepokretno su kulturno dobro od značaja za Republiku Srbiju, a poslednjih decenija skoro svi delovi ove prostorne celine pretrpeli su intervencije koje narušavaju njegov izgled i ambijentalne vrednosti. Zbog toga je Zavod za zaštitu spomenika kulture u Nišu izradio Separat, u njemu identifikovao nepravilnosti, dao smernice i rokove da se one isprave.
Prostor, koji sa kućom Šop Đokić čini prostornu celinu obuhvata istoimeni zanatski centar, Masarikov trg i Široku čaršiju, a malo je objekata na njemu koji su sačuvali autentični izgled leskovačkih dućana i kuća s’ početka 20. veka.
Sama Šop Đokićeva kuća je, u najvećoj meri zadržala odgovarajući eksterijer, ali zato dvorište odudara od postavljenih standarda. Ozelenjavanje okućnice nije u skladu sa istorijskim modelima, a mobilijar ne odgovara izgledu iz perioda izgradnje kuće. Da bi se dvorište uredilo, neophodno je izmeštanje klizališta, a na fasadi se ne smeju naći klima uređaji i neprikladne reklame.
Arhitektura Tržnog centra je naružena sistemom malih devastiranja u režiji investitora ili građana. Pod izgovorom da su to “male intervencije i da ne smetaju nikom“, nadležni su, uglavnom skretali pogled. Sada je to, konstatuje se u Separatu, već upadljivo i vidljivo uništavanje ambijenta, gde ništa nije usklađeno, niti profesionalno urađeno.
Boje fasada na lokalima su izmenjene, pojedini su obloženi neprikladnim materijalima, zamenjena je stolarija, postavljene rešetke ili roletne, oštećena ćeramida zamenjena falcovanim crepom, a klime i kamere za nadzor, dodatno grube zidove objekata. Na gotovo svim objektima su postavljene neprikladne reklame.
Na drugoj strani, situacija je još katastrofalnija i, osim kuće Mice Boke, koja je, kako-tako zadržala prvobitni izgled, svaki drugi lokal i objekat ozbiljno narušava ambijentalnost nekadašnje leskovačke čaršije.
Svrha izrade Separata, kažu u Zavodu za zaštitu spomenika kulture, jeste da se kuća Šop Đokića i svi objekti koji pripadaju ambijentalnoj celini, dovedu u pristojno i dostojanstveno stanje, da se istaknu njihova spomenička svojstva, autentičnost i integritet, u cilju očuvanja estetski usklađenog prostora.
Separat je dokument koji se donosi u skladu sa Zakonom o planiranju i izgradnji i donosi ga nosilac javnih ovlašćenja, kada planski dokument ne sadrži uslove, odnosno dovoljno precizne podatke o predmetnoj oblasti.
Separatom su detaljno propisane mere zaštite i uređenje ovog prostora, date su smernice za unapređenje stanja, koje obuhvataju predloge izgleda i veličine reklamnih elemenata, izgled i materijalizaciju portala i izloga, fasadnih elemenata i dozvoljene boje za njihovo uređenje.
Ono što Separat ne donosi je odgovor na pitanje: Da li je iko od vlasnika i zakupaca lokala u Zanatskom centru, na Masarikovom trgu ili na Širokoj čaršiji tražio dozvolu za rekonstrukciju ili bilo koju drugu spoljnu intervenciju?
Ako nije, zašto ga inspekcija nije u tome sprečila, a ako jeste, da li mu je skrenuta pažnja na to da intervencije ne smeju da narušavaju spoljni izgled objekta?
I još dva pitanja na kraju: Da li je moguće povratiti autentični izgled objektima i ko će vlasnicima naložiti da vrate drvene portale i izloge, poruše sazidane stubove i ostale dodatke na ulazima, vrate belu boju fasadama, ogromne i upadljive reklame zamene stilski adekvatnim i premeste klime na manje upadljive zidove? Neki lokali su, pritom, rekonstruisani do neprepoznatljivosti sa celinom.
Pogledajte kako izgleda valjevski Tešnjar ili sarajevska Baš čaršija. Tim duhom starog Leskovca trebalo je da odiše i ovo parče centra grada, ali…
Glas javnosti/Rešetka