Glas Javnosti

PRIRODNJAČKI MUZEJ U BEOGRADU DANAS SLAVI 128. ROĐENDAN: Najveći u jugoistočnoj Evropi

Kultura
Autor: Glas javnosti

Prirodnjački muzej danas obeležava 128 godina postojanja.

Osnovan 1895. godine, jedna je od najstarijih srpskih ustanova kulture i jedini muzej takve vrste u Srbiji.


Po bogatstvu i raznovrsnosti zbirki, najveći je prirodnjački muzej u jugoistočnoj Evropi.

"Na današnji dan, 19. decembra 1895, smo osnovani trudom ondašnjeg Profesorskog društva kao Jestastvenički, odnosno prirodopisni muzej", navode iz muzeja.


Prirodnjački muzej čuva 125 zbirki sa blizu dva miliona primeraka stena, minerala, fosila, biljaka, životinja i lovačkih trofeja, koje imaju neprocenjivu naučnu, muzeološku i kulturnu vrednost.

Ovo ogromno nacionalno blago čuva se u nenamenskoj zgradi nekadašnje Prve ženske gimnazije u Beogradu, u kojoj je Muzej u privremenom smeštaju već 85 godina.


Na inicijativu predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića, a uz podršku Vlade Republike Srbije i Ministarstva kulture, Prirodnjački muzej u Beogradu prvi put u svojoj istoriji dobiće novu, namensku zgradu, koja će biti izgrađena na prostoru kompleksa „Parka prijateljstva“ u Novom Beogradu.

Za smeštaj, normalan rad i potpuno ostvarivanje zaštite i čuvanja muzejskih zbirki Prirodnjačkog muzeja planiran je prostor od oko 15.000 metara kvadratnih u tri nivoa. Raspisan je i Konkurs za urbanističko-arhitektonsko područje „Parka prijateljstva“, kao i za idejno rešenje nove zgrade Prirodnjačkog muzeja u Beogradu, a rok za podnošenje konkursnih radova je 20.mart.2024. godine.


Inače, u Galeriji Prirodnjačkog muzeja na Kalemegdanu u toku je izložba „Biljka kao začin. U carstvu boja, mirisa i ukusa”.

Publika će imati priliku da sazna više o mitovima, predanjima i verovanjima vezanim za začine, ali i o njihovoj ključnoj ulozi u gastronomiji. Maštovita postavka, čiji dizajn potpisuju Anja Marčetić i Biljana Sovilj, ima naročitu mirišljavu i taktilnu dimenziju, koja omogućava posetiocu da oseti aromu i strukturu začinskih biljaka, kako onih egzotičnih, tako i onih koje rastu na tlu naše zemlje.

Izloža će biti otvorena do juna 2024. godine.


Glas javnosti/B06S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR