Gastarbajteri u Rusiji koji su odlučili da postanu ruski državljani i dobili pasoše i druga dokumenta moraće da se prijave komesarijatima da ih uvedu u vojnu evidenciju. Oni mlađi mogu da očekuju vojni poziv i slanje na front u Ukrajinu. Zato će mnogi stranci sada mnogo dobro razmisliti da li da zatraže ruski pasoš ili zadrže samo privremeni boravak što takođe daje određene privilegije, s tim što ne mogu da budu pozvani u vojsku.
Ovih dana u više regiona Rusije policija je masovno odvozila u vojne komesarijate građane iz bivših sovjetskih republika koji su dobili ruske pasoše da ih upišu u vojnu evidenciju. Pravno gledano, oni stranci koji se odluče da uzmu rusko državljanstvo stiču, ne samo prava koja imaju oni koji su rođeni u Rusiji, nego i obaveze. To je razlog što se sada “pridošlice” podsećaju na obaveze prema novoj domovini, u kojoj koriste privilegije prilikom zapošljavanja kao i pravo na zdravstveno osiguranje i penzijski staž.
Sa fotografija se vidi da se jedan broj stranaca koje je policija dovezla u vojne komesarijate preplašio misleći da nameravaju odmah da ih pošalju na front. Međutim, nije tako jer nikoga u Rusiji sa ulice ne šalju na ratište. Neki od gastarbajtera su dobrovoljno otišli u Ukrajinu jer ih je privukla plata koja je veća od dve hiljade evra mesečno.
Prema službenoj statistici u 2022. oko 691.000 stranaca dobilo je rusko državljanstvo. Godinu dana ranije taj broj je bio još veći. Čak 735.000 gastarbajtera je dobilo ruski pasoš i oslobodilo se muka stalne evidencije i mukotrpne procedure za dobijanje radne dozvole.
Najviše novopočenih Rusa je iz bivših sovjetskih republika iz Azije. U poslednjih pet godina najmanje milion gastarbajtera iz tih bivših južnih sovjetskih republika dobilo je ruski pasoš. Značajan broj su muškarci u dobu između 30 i 40 godina.
Kiril Kabanov, rukovodilac Nacionalnog antikorupcionog komiteta kaže da je minimalan broj došljaka koji su dobili ruska dokumenta a zatim dobrovoljno došli u vojne komesarijate da ih upišu u evidenciju. Ostali “zaboravljaju” na tu obavezu, a predviđena kazna je do sada bila svega tri hiljade rubalja što je po sadašnjem kursu 30 evra. Od 1. oktobra oni koji neće da se prijave u vojnu evidenciju mogu biti kažnjeni u rasponu od deset do trideset hiljada rubalja. Novopečeni ruski građanin je dužan i da saopšti informaciju o promeni posla i mesta stanovanja, kao i o bračnom stanju. Kazna za “zaboravne” je do pet hiljada rubalja.
Sudeći po ruskim medijima, u društvu postoji klima da se stranci šalju na front a ne samo da koriste privilegije.
On smatra da će se mnogi građani bivših sovjetskih republika sada možda i predomisliti povodom zahteva da budu primljeni u rusko državljanstvo. Burda objašnjava da čim stranac dobije ruski pasoš, on više nije pridošlica već građanin RF. U Ustavu RF u članu 59 jasno je napisano da je svaki građanin dužan da štiti otadžbinu ako je u uzrastu za poziv u armiju i ukoliko je dobrog zdravlja.