Ubrzo su svi zarobljeni u Berlinu smešteni u vojni logor za zarobljenike u poljskom gradu Poznanju, a odatle je većina od njih prevezena u Moskvu radi razjašnjavanja Hitlerovog samoubistva i lokacija drugih nacističkih lidera.
Pripadnici vojne kontraobaveštajne službe uspeli su da prilično precizno rekonstruišu događaje koji su se odigrali u „Firerbunkeru” od 20. do 30. aprila 1945. godine i utvrde okolnosti Hitlerovog samoubistva.
„Linge je, prema svedočenju ranije uhapšenih pojedinaca iz Hitlerovog najužeg kruga, bio prvi od onih koji su ušli u Hitlerov stan nakon njegovog samoubistva“, dodaje Centar za odnose sa javnošću FSB.
Na saslušanju 11. maja 1945. šef Službe bezbednosti Rajha Ratenhuber je svedočio:
„U 16 časova 30. aprila 1945. godine, nakon što sam proverio stubove, došao sam u Firerovo betonsko sklonište. Šturmbanfirer Linge me je obavestio da Firer više nije živ i da je on, Linge, danas izvršio najteže naređenje u svom životu“.
Prema rečima saslušanog, na osnovu razgovora je došao do zaključka da je 10 minuta nakon Hitlerovog samoubistva Linge pucao u njega. Centar za odnose sa javnošću FSB je primetio da je Linge time želeo da „veliča Hitlerovu smrt“.
Linge je dva dana nakon što je dovezen u Moskvu 16. decembra 1945. godine, napisao svojeručno priznanje o događajima uoči kapitulacije nacističke Nemačke koji su se odvijali u Hitlerovom bunkeru.
U svom svedočenju, Linge je tvrdio da su on i Borman umotali Hitlerovo telo u ćebe da bi ga kasnije izneli u park. Zatim je i telo Eve Braun preneto tamo.
Kasnije, 29-30. decembra 1945, Linge je napisao svoje svedočenje „Dodaci pitanju Hitlerovog samoubistva”.
Linge je posebno ukazao na razloge koji su Hitlera podstakli da izvrši samoubistvo: „1) bilo je potpuno besmisleno nastaviti borbu, 2) Hitlerov strah od pokušaja da pobegne iz Berlina, 3) Hitlerovo loše fizičko stanje, koje više nije moglo da izdrži bilo kakve teškoće, kao i megalomaniju, koja nije dozvolila Hitleru da se pokloni pred pobednikom.”
Dalje, Linge navodi da Hitlerov dvojnik nije mogao da izvrši samoubistvo jer: „1) Hitler nije imao dvojnika, 2) Hitleru je bilo nemoguće da napusti prostorije, pošto je postojao samo jedan izlaz iz prostorija“, primetio je Linge.
FSB naglašava da je Linge više puta razjašnjavao svoja svedočenja.
U avgustu 1948. Linge i Ginše su pušteni iz zatvora i do jeseni 1949. bavili su se „književnim” radom, prisećajući se službe u Hitlerovoj pratnji.
Glas javnosti /S04S