Glas Javnosti

Da li Tramp ima problema sa mentalnim zdravljem?: Bizarne izjave, meša ljude, porede ga sa Bajdenom

Svet
Autor: Glas javnosti

Ponašanje Donalda Trampa sve češće izaziva zabrinutost u vezi sa njegovim mentalnim zdravljem.

Primeri njegove nedoslednosti i konfuzije postaju sve uočljiviji: od mešanja imena i ljudi, do čudnih i nelogičnih izjava koje izazivaju smeh, ali i ozbiljnu zabrinutost.

Dok glavni mediji izbegavaju ovu temu, na mreži X se intenzivno raspravlja o mogućoj demenciji američkog predsednika, koji uskoro puni 79 godina. Jedna od objava koja je pokrenula ovu raspravu dolazi od korisnika The Editorial Board (@johnastoehr).

U svojoj jučerašnjoj objavi, The Editorial Board iznosi tezu koja je izazvala značajnu pažnju: „Želim danas sugerisati da ono što vidimo na Volstritu i globalnim tržištima predstavlja iznenadnu spoznaju da je predsednik mentalno nestabilan – da verovatno ima demenciju – i kao rezultat te spoznaje, investitori više nemaju poverenja u Donalda Trampa.“

Ova tvrdnja dolazi u trenutku kada su tržišta zabeležila ozbiljan pad.

The Editorial Board u nizu objava dalje ističe da Trampovo ponašanje i političke nedoslednosti ukazuju na ozbiljan problem:
„Kao da su investitori odustali od pokušaja da shvate šta Tramp želi da uradi, delimično zato što im ništa od toga nema smisla, a delimično zato što ni on sam ne zna šta želi.“

Prema autoru, ova nesigurnost nije posledica samo Trampovih političkih odluka, kao što su pretnje carinama, već i njegovog mentalnog stanja koje deluje „očigledno poremećeno i oštećeno“.


Autor dalje objašnjava da konvencionalna objašnjenja za pad tržišta – poput Trampovih stavova o trgovini – nisu dovoljna. Tržišta bi se mogla prilagoditi čvrstim stavovima ako bi oni dolazili sa jasnim planom. Problem je, tvrdi on, u Trampovoj nepredvidivosti i nedostatku koherentnosti, što dodatno narušava poverenje.

Na primer, Tramp je lako odustao od ideje o „recipročnim carinama“ nakon razgovora sa članovima svog tima, što pokazuje njegovu nestabilnost. Novinarka Ketrin Rampel navodi da čak ni članovi Trampovog kabineta ne znaju šta će on sledeće učiniti.

Autor povezuje ekonomske posledice sa Trampovim mentalnim stanjem, tvrdeći da su znaci kognitivnog propadanja bili vidljivi još ranije, ali su ih investitori ignorisali zbog koristi od njegovih politika, poput deregulacije.

Sada se, međutim, suočavaju sa posledicama, jer je Amerika pod Trampom postala slična Rusiji pod Putinom – država kojom vlada jedan čovek čije mentalno stanje stvara ogroman rizik za investitore.

Reakcije sa mreže X: Podrška i kritike

U međuvremenu se na društvenim mrežama nižu komentari.


„Ne, nije demencija. To je bio Bajden. Ovo je samo veliko njihanje klatna koje pokušava da ispravi lošu situaciju, stvarajući haos.“
„Zašto je tim milijarderima sa Volstrita trebalo toliko dugo da to shvate? Tramp je bio nestabilan još u prvom mandatu!“
„Svet je izgubio poverenje u Ameriku. Tramp je sociopata s duboko ukorenjenim sadističkim sklonostima. Amerika se od ovoga neće oporaviti.“
„On je mentalno u padu. To je očigledno – nagle promene raspoloženja i izjave koje se međusobno pobijaju.“

Insajderski izveštaji o Trampovoj mentalnoj sposobnosti

U istom nizu objava, The Editorial Board citira novinara Endrua Rosa Sorkina (CNBC), koji je još u junu 2024. preneo zabrinutost poslovnih lidera nakon sastanka sa Trampom:
„Izvršni direktori su mi rekli: ‘Nije mogao da zadrži misao. Počeo bi u jednom pravcu, pa krenuo u drugom. Pojavila su se pitanja… Ne želim da govorim o njegovoj mentalnoj sposobnosti, ali postoje pitanja o njegovoj koncentraciji.’“

Upozorenja Niki Hejli i izveštaji medija

The Editorial Board podseća i na izjave Niki Hejli iz januara 2024, kada je tokom kampanje izjavila:
„Zabrinuta sam – ne govorim ovo uvredljivo, ali kada se suočavate sa pritiscima predsedništva, ne možemo imati nekoga za koga se pitamo da li je mentalno sposoban.“
Navela je primer kada je Tramp pomešao nju sa Nensi Pelosi.

Mediji su godinama izbegavali ovu temu, što je poznato kao „sanewashing“ – prikazivanje samo koherentnih trenutaka. Ali članak „The New York Times“-a iz oktobra 2024. označio je zaokret, opisujući Trampov govor kao „dugotrajan, nepovezan i sve zbunjujući“.

Strah od destabilizacije i poređenje s Putinom


„Amerika pod Trampom je poput Rusije pod Putinom – vladavinu prava zamenila je vladavina jednog čoveka, a ako taj čovek pati od demencije, to je rizik koji investitori možda neće hteti da preuzmu.“

Već 2017. pokret Duty to Warn upozoravao je na Trampovo mentalno zdravlje. Psihijatar Džefri A. Liberman sugerisao je „početnu demenciju“, ali je istakao etička ograničenja postavljanja dijagnoze bez direktnog pregleda (Goldwaterovo pravilo). Ipak, javno mnjenje je sve zabrinutije – anketa iz jula 2024. pokazala je da 60% birača smatra Trampa prestarim za drugi mandat.

Dvostruki standardi: Šta su Tramp i njegovi fanovi govorili o Bajdenu?

Tokom predsedničkog mandata Džoa Bajdena, Trampovi simpatizeri su često kritikovali njegovo mentalno zdravlje, nazivajući ga „Sleepy Joe“ (Pospani Džo), optužujući ga za zaboravnost, konfuziju i nesuvisle rečenice. Govorilo se da je „samo figura“, dok „neko drugi vodi državu“.

Bajden je zaista imao mnogo gafova – mešao je imena, pominjao preminule osobe, gubio se na bini, rukovao sa „vazduhom“. Kritike su bile česte i oštre.



Glas Javnosti/ N07S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR