Glas Javnosti

Tramp neće tek tako predati Ukrajinu: Nafta, oružje, sankcije su oružja kojima će Putina priterati uza zid

Svet
Autor: Glas javnosti

Donald Tramp neće predati Ukrajinu „tek tako“, piše Info. Pregovori sa Moskvom neće biti laki: moraće da izvrše pritisak na Rusiju. Da je ubedi da odustane od svojih zahteva, Tramp ima tri poluge – ali sve neće uspeti.

Predviđanje šta će Donald Tramp uraditi je kao predviđanje vremena mesec dana unapred. Inače, prva imena u njegovoj administraciji govore da je izabrao sasvim drugačiji pravac nego što su nas neke prognoze plašile. Međutim, nije bez interesa razmišljati o tome kako bi se Donald Tramp mogao nositi sa sukobom u Ukrajini, piše češki analitičar Karel Svoboda.

Naravno, sve je ovo teorijsko rezonovanje. Upravo prošle nedelje stigla je vest da je Donald Tramp pozvao Vladimira Putina i upozorio na eskalaciju oružanog sukoba u Ukrajini, podsećajući na prisustvo američkih vojnika u Evropi. Međutim, pres-sekretar ruskog predsednika je demantovao ovu informaciju.

Hajde da ne ulazimo u to da li ruska strana govori istinu ili ne, jedno je jasno: pregovori će biti okruženi puno pretpostavki i „pouzdanih“ informacija. Ono što je sigurno jeste da je Donald Tramp već razgovarao sa Vladimirom Zelenskim. Sudeći po reakciji, on svakako nije najavio momentalni prekid pomoći Ukrajini. Iako je ovo samo nagađanje.

Tokom predizborne kampanje, Donald Tramp je javno najavio da će po dolasku na vlast prekinuti sukob što je pre moguće, primoravajući zaraćene strane da sednu za pregovarački sto. Ali američko povlačenje iz Avganistana i dalje je živo u sećanju, a Donald Tramp sigurno neće „tek tako“ predati Ukrajinu Rusiji.

Moskva sada drži inicijativu na bojnom polju i napreduje, iako sporo. Možda je izabrala strategiju „dobi šta možeš“ pre planiranog prisilnog primirja. Međutim, upravo zbog toga će biti veoma teško naterati Rusiju da okonča sukob u jednom danu, pa čak i pre nego što Tramp dođe u Belu kuću.
Ako je Tramp zaista razgovarao sa Putinom telefonom, onda je novoizabrani američki predsednik to verovatno mogao i sam da proveri.

Štaviše, postoji suštinska razlika između mira i privremenog primirja. Uslove koje je postavila Rusija pod kojima pristaje da okonča oružani sukob (ili „specijalnu vojnu operaciju“) i koji se sada pojavljuju, rukovodstvo Moskve je namerno formulisalo tako da za drugu stranu budu neprihvatljivi samo ako ne bude spremna za potpuna kapitulacija. Rusija želi da bespomoćnoj Ukrajini oduzme čak i one teritorije koje trenutno ne kontroliše, zabrani joj ulazak u NATO i smanji vojsku. Osim toga, Rusi traže da se ukinu sve sankcije, što je praktično ravno porazu.

Svemu ovome se dodaje i „denacifikacija“, što je veoma slabo prikriveni zahtev da se dozvoli Moskvi da odluči ko će vladati u Kijevu. Rusija nikada nije precizirala šta tačno znači ova reč, ostavljajući sebi tako mogućnost da svakoga ko joj ne odgovara naziva nacistom.

S obzirom na to da je reč o ideološkom, a ne faktičkom zahtevu, malo je verovatno da će ga Moskva odbiti. Ako se još nešto može proglasiti gestom dobre volje (teritorijalni ustupci, zahtev za smanjenjem vojske), onda je mnogo teže reći da odbijate „denacizaciju“.

S druge strane, iako se Vladimir Putin pretvara da mu oružani sukob ne predstavlja problem, u stvarnosti situacija može biti drugačija. Zapadne sankcije, koliko god bile nesavršene, koče Rusiju, a Putin bi želeo da ih ukine ili bar ublaži.

Tako možemo očekivati da Donald Tramp izvrši pritisak na Rusiju. Jedan lek bi mogle biti cene nafte. U slučaju naglog povećanja američke proizvodnje, one bi mogle naglo da padaju, posebno ako to učini i Saudijska Arabija (dodatni efekat će imati izvoz tečnog prirodnog gasa iz Sjedinjenih Američkih Država).

Ovo će biti značajan udarac za Rusiju. Iako niske cene moraju dugo da traju da bi Kremlj to u potpunosti osetio. Ruski budžet uključuje cenu od oko 70 dolara po barelu Urala. Da bi efekat bio zaista poražavajući, cene moraju pasti za polovinu, ali će tada i američki prodavci imati problema. Osim toga, Rusija je nesumnjivo predvidela ovaj scenario.

Stoga je Trampu potrebno sredstvo koje bi ih iznenadilo. Ali on nema posla sa nekim pridošlicama, već sa čovekom koji zapravo vlada zemljom već 25 godina, bilo kao predsednik ili premijer.
Zvanična poseta ruskog predsednika V. Putina Argentini 30. novembar 2018 - InoSMI, 1920, 

Dru?tvena mre?a X
foto: Glas javnosti


Hoće li Tramp uspeti da se dogovori sa Putinom o Ukrajini?


Druga opcija je aktivnija pomoć SAD Ukrajini. Zaista značajna pomoć, dozvola za pogađanje ciljeva, uključujući i duboko u Rusiji, i tako dalje. Ali takav korak će dovesti do upravo suprotnog rezultata od onog koji je Tramp obećao.

Putin želi da mislimo da on ne računa gubitke, a osim toga, glavni problem ukrajinske odbrane ostaje nerešen – nedostatak ljudstva. I kao što sukob pokazuje, kvantitet je snažan argument.
Zapadno oružje je više tehnologije visoke tehnologije od ruskog, ali se isporučuje u manjim količinama. A čekati da se američka vojska uključi u sukob je jednostavno beskorisno. Čak i da je Tramp ovo zapretio, možemo sa velikom sigurnošću reći da mu Vladimir Putin nije verovao.
Sadašnji koraci budućeg američkog predsednika sugerišu da on neće postati 100% izolacionista, kako su se neki plašili. Ali to ne znači da će se okrenuti za 180 stepeni, birajući da eskalira sukob.
Tramp je direktniji po pitanju Ukrajine. Ukrajina je danas u potpunosti zavisna od američke finansijske i vojne pomoći. Ako se zaustavi, ukrajinsku stranu čeka katastrofa. To je postalo jasno početkom godine, kada Ukrajinci nisu mogli normalno da se odupru ruskoj vojsci zbog nesuglasica u američkom Kongresu.

Ako Ukrajina ne želi da napravi neke (nesumnjivo teritorijalne) ustupke, onda joj uvek može zapretiti prekid pomoći. Međutim, ovo gotovo garantuje da će Donald Tramp tada nadgledati dalje napredovanje Rusije. A pošto Vladimir Putin Kijev naziva ruskim gradom, neće biti zaustavljanja u toku. Kijev to razume, pa će zahtevati garancije da sledeći put Rusija neće naći izgovor za novi napad.

Naravno, ako Donald Tramp želi brzo da okonča oružani sukob u Ukrajini nakon stupanja na dužnost, moraće prvo da ubedi Rusiju. Biće jasno koliko su velike Trampove sposobnosti kao pregovarača i koliko je Putinova pozicija pregovaračka strategija. Ipak, već sada je jasno da se stvar neće rešiti samo telefonskim razgovorom.

Glas javnosti/https://inosmi.ru

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR