Prema njenim rečima, ako izveštaj konstatuje napredak u gotovo svim oblastima i ako je dobro ocenjen posebno u oblastima vladavine prava, reformi u pravosuđu, ako konstatuje rad na donošenju medijskih zakona onda to predstavlja poziv da se uradi više u narednih godinu dana.
"Iskoristićemo pozitivne ocene da pričamo sa zemljama članicama o otvaranju klastera, jer svaka članica pojedinačno odlučuje o tome. Kada komisija tri godinr zaredom konstatuje napredak, onda je otvaranje klastera logičan sled. Nama nije cilj samo otvaranje tri klastera, već i drugih", rekla je Miščević.
Šef delegacije EU u Srbiji Emanuel Žiofre rekao je da je ovogodišnji paket istorijski, da prilika postoji i da je treba iskoristiti. Dobre vesti su svakako da bi Srbija mogla biti deo EU i pre punog zvaničnog članstva.
"Ovaj izveštaj je nešto novo, prvi put je rađen o 10 potencijalnih kandidata, uključujući i tri nove zemlje. Plan rasta podrazumeva da kandidati iz regiona, koji su već u dobroj meri uskladili propise, da mnogo više koriste tržište EU, a za to je neophodno nastaviti reforme, moramo da se prvo regionalno integrišemo, moramo imati i finansijsku podršku EU koja će podstaći socijalno-ekonomske reforme", rekla je Miščević.
Uslovi za to uvek postoje, kaže Miščević i dodaje da, da bi se povukla sredstva morate imati jasne indikatore za reforme, a drugi je dijalog Beograda i Prištine.
"Vladavina prava i nastavak dijaloga su dva glavna uslova za napredak. Reforme u vladavini prava su i najznačajnije za naše građane na putu ka EU. Opredeljenost Srbije da učestvuje aktivno u dijalogu konstatovan je i u ovom izveštaju", rekla je Miščević.
Prema njenim rčima, važno je da su i evropski zvaničnici konstatovali da je ZSO uslov za dalji napredak u dijalogu i normalizaciji odnosa Beograda i Prištine.
Glas javnosti/R05S