Kako je javila agencija Meta, aktivisti iz mnogih gradova u Severnoj Makedoniji, koji već drugi mesec zaredom blokiraju put do lokacije gde treba da se gradi hidroelektrana, dočekali su Gretu Tunberg plesom, kojem se pridružila čim je stigla na mesto zvano Asan česma, na putu ka skijalištu Kožuv.
Zatim je sela da razgovara sa akrivistima i interesovala se za njihove motive za odbranu reke Došnice, koja je jedina reka iz koje se voda može piti.
"Čula sam za vašu borbu i odlučila sam da dođem i posetim vas. Svaka lokalna borba je i globalna i sve ove bitke protiv uništavanja prirode su povezane i zato ih uvek podržavam, baš kao i one u Švedskoj. Žrtvuju planetu i ekosisteme, uništavaju prirodu", rekla je Tunberg makedonskim ekološkim aktivistima.
Eko aktivisti iz cele Severne Makedonije već drugi mesec blokiraju put do skijališta na planini Kožuv, na jugu zemlje, sprečavajući početak izgradnje male hidroelektrane na reci Došnici.
Spavaju u šatorima pored puta i ne dozvoljavaju teškoj mehanizaciji i kamionima da se upute na lokaciju kako bi započeli građevinske aktivnosti.
Švedska aktivistkinja Greta Tunberg u Severnu Makedoniju je došla iz Albanije 24. jula i prvo posetila Društveno-kulturni centar u Tetovu, jednom od gradova sa najzagađenijim vazduhom na svetu, da bi juče u Skoplju učestovala u diskusiji u Društvenom centru "Dunja" o situaciji u Gazi.
Greta Tunberg, koja ima 22 godine, započela je svoj klimatski aktivizam sa 15 godina, redovno protestujući ispred švedskog parlamenta. Njeni postupci su pokrenuli globalni studentski pokret "Petkom za budućnost".
Časopis Tajm je poznatu švedsku aktivistknju 2019. godine proglasio jednom od 100 najuticajnijih ljudi na svetu.
Tunberg je nedavno bila deo grupe aktivista koji su pokušali da probiju izraelsku blokadu Gaze brodom i dostave pomoć, ali su u tome sprečeni.
Glas Javnosti/N01S