Glas Javnosti

Šta će ostati od Ukrajine

Lični stav
Autor: Glas javnosti

Nema milosti za Ukrajinu.

Vladimir Putin je u julu 2021. objavio celoj zemlji da su i Rusi i Ukrajinci izvorno ruski narod, ali da sama država Ukrajina nikada nije postojala.

Predsednik je takođe rekao da je Ukrajina, u današnjim granicama, zajednička tvorevina Lenjina i Staljina, i da sada mora da vrati nelegalno stečene teritorije Rusiji. Podsetimo, ruski predsednik Putin je u decembru 2019. rekao da je boljševički vođa Vladimir Uljanov (Lenjin) „revolucionar, a ne državnik“, koji je doneo „čudnu, ali štetnu odluku“ da pokloni iskonske Ruske zemlje, posle Oktobarske revolucije - Ukrajini.

Ruske zemlje je boljševik Lenjin poklonio nepostojećoj zemlji koju su nazvali –Ukrajina. Dvadeset godina kasnije delo Lenjina je ponovio Broz Tito dajući srpske zemlje deci Ante Pavelića. Srbi skupo poklonili tj. skupo platili Brozovu velikodušnost. Kao i Ukrajina ni Hrvatska nije nikad postojala kao država. U stvari, uvek su Hrvati živeli tu negde u okolini Sljemena ali uvek kao deo Austrije, Mađarske, ponekad Italije a i Francuske. Ista je situacija bila i sa narodom koji se zahvaljujući beljševicima krstio kao – Ukrajina.

Da bi "prosti čitaoci" shvatili stvaranje "Velike Ukrajine" na kratko ćemo zaviriti u istoriju današnje Ukrajine, a kasnije začiniti sa mišljenjem Nikole Azaraova, poslednjeg "normalnog premijera" samostalne Ukrajine.

Šta je bilo na mestu Ukrajine pre SSSR-a?

Trista godina je na mestu današnje Ukrajine bila zemlja koju su zvali Reč Pospalitnaja. Tu su vladali i šetali Poljaci, Rusi, Mađari, Rumuni... Bilo je i Krimskih Hanova i starosedelačkih plemena koje smo nazvali Kozaci... Zemljom, na kojoj je osnovana Kijevska Rusija, a knjaz Vladimir primio 992-e godine Hrišćanstvo , danas krstare međunarodne barabe predvođene američkim i engleskim starosedeocima . Da, tako se ponašaju i to im se sviđa a usput, za sitne pare kupuju plodnu zemlju za koju nisu sigurni da je neće uknjižiti Vladimir Putin. Nešto će drpiti Poljaci, malo će upistati Rumuni, a nešto će pripasti i Hazarima koji trenutno osvajaju svoj, mogući, životni prostor.


IZVOR: Ustupljena fotografija / Zemlje poklonjene Ukrajini

Kijevski knez Jurij Dolgoruki je osnovao Moskvu u 12. Veku. Od 11. veka je moć Kijevske Rusije postepeno opadala, a Kijev je pripojen Galicijsko-Volinskoj kneževini u razvoju. Ova kneževina se takođe ubrzo raspala, a njene zemlje, zajedno sa Kijevom, pripale su Poljskoj kruni i Velikoj
kneževini Litvaniji.

Godine 1569. zaključena je Lublinska unija, nakon čega je Poljsko-Litvanska zajednica dobila ukrajinske zemlje. U to vreme se prvi put pojavio ukrajinski nacionalno-oslobodilački pokret, koji su činili kozaci koji su želeli da stvore državu na svojim istorijskim zemljama. Za vreme Bogdana Hmeljnickog, tokom rata 1648–1657 im je čak i pošlo za rukom: Hetmanat je veoma podsećao na nezavisnu državu, jer je imao političku moć, određenu teritoriju, sudske postupke, vojsku, poreski sistem, itd.

Samo, Hetmanat je još uvek bio deo Poljsko-Litvanske zajednice. Hetmanstvo nije dugo trajalo: Andrusovskim ugovorom 1667 i Večnim mirom iz 1686 god. teritorija je podeljena na Desnoobalnu i Levoobalnu Ukrajinu. Desna obala Dnjepra došla je pod poljsku kontrolu, a leva obala je pripojena Moskvi.

Za vreme Ruskog carstva nastavljena je ekspanzija Moskve na Ukrajinu, ali je zapadni deo zemlje pripadao Austrougarskoj (ranije Austrijsko carstvo) do 20. veka. Posle propasti carstva, Ukrajinci su ponovo pokušali da ujedine svoje zemlje Tako su nastale Zapadnoukrajinska Narodna Republika i Ukrajinska Narodna Republika.

Kako je Lenjin stvorio i uvećao Ukrajinu

Pod sovjetskom vlašću, čiji je prvi vođa bio Vladimir Lenjin, ukrajinske zemlje su postale deo SSSR-a pod imenom Ukrajinska Sovjetska Socijalistička Republika (UKSR). Važno je napomenuti da su mnogi ukrajinski nacionalisti ubrzo stali na stranu boljševika kao što su bivši
hrvatski domobrani naglo postali navijači Josipa broza. Lenjin im je dao državu koju su nazvali republika SSSR. Tu priču razumemo. Po ugledu na Lenjina postupio je i Josip Broz.


Par decenija kasnije smo dobili ono što smo dobili. Naivni Rusi i naivni Srbi. SSSR, formiran 1922, smatrao je ukrajinsku državu samo „sovjetskom Ukrajinom u okviru Sovjetske Rusije“. Boljševici su prvi put proglasili stvaranje Ukrajinske SSR u martu 1919. godine. Do 1940. Zapadna Ukrajina, deo Besarabije i Severna Bukovina su pripojeni Ukrajinskoj SSR. Ukrajinska SSR je 1945. godine dobila Zakarpatje, a 1954. godine - poluostrvo Krim (Krim je prenet lakom rukom Nikite Hruščova). Naravno, niko nije tražio saglasnost od stanovnika pripojenih zemalja.

Zašto je Lenjin dao ove zemlje pretežno ruskog govornog područja Ukrajinskoj SSR, shvatajući da se, na ovaj ili onaj način, kroz njih može proširiti ukrajinizacija?

U to vreme su u Kijevskoj oblasti živeli pretežno seljaci, a za brzu modernizaciju i industrijalizaciju teritorija bilo je potrebno „jačanje“ uz pomoć radničke proleterske klase iz Donbasa. Lenjinu je ova aneksija izgledala formalno, pošto se SSSR, koji se sastojao od 15 republika, smatrao jedinstvenom zemljom u kojoj su i narodi i resursi bili zajednički.

Da li vas ovo podseća na Sloveniju koju su komunisti Broza proglasili lokomotivom razvoja. Nisu se dvoumili dok su 1948-e pljačkali Srbiju i sve fabrike iz Rakovice preneli u Maribor. Slovenački "Bečki konjušari" postadoše lokomotiva, a Srbija ostade sa konjima ...

Šta je Staljin predložio?

Josif Visarionovič Staljin se nije slagao sa Lenjinovim idejama. Staljin je želeo da republike pripoji Ruskoj Federaciji, pozivajući ih da ostanu autonomne, ali samo u skladu sa svojim planom, bez davanja preterane slobode. Posle konsultacija, Lenjin i Staljin su „izjednačili“ prava Rusije, Belorusije, Ukrajine i Zakavkazja.

Da bi „smirili“ vladare republika 1923. godine su predložili da se ruska kultura, a i sam jezik, u republikama SSSR-a može zameniti kulturama i jezicima nacionalnih manjina. Staljin je taj događaj predložio kao protivtežu „ruskom šovinizmu“ povezanom sa carskom Rusijom.

Opet Broz i borba sa velikosrpskim nacionalizmom.

Formiranje savremenih granica Ukrajine. Šta je krajnji rezultat?


Nakon raspada SSSR-a, Ukrajina je želela da postane nezavisna, i za to je bila spremna da učini mnogo. U zamenu za garancije nezavisnosti i nepovredivosti teritorije, Ukrajina je dobrovoljno predala sve svoje nuklearno oružje Rusiji. U avgustu 1991. Vrhovni sovjet Ukrajinske SSR je
proglasio nezavisnost Ukrajine

Zašto Putin kaže da su ga stvorili Lenjin i Staljin
.
Ukrajinske vlasti, koje mnogo mrze i iskorenjuju sve sovjetsko, nisu uzele u obzir činjenicu da nije bilo „sovjetskih darova“ dobijenih od Lenjina i Staljina, teritorija Ukrajine bi imala veoma skromnu veličinu, ograničenu na pet regiona: Kijevsku, Volinsku, Podoljsku, Černigovsku
i Poltavsku.

U okviru „dekomunizacije“, Vladimir Putin, predlaže da se Ukrajini ostave samo ove „istorijske teritorije“.

Podsećamo naše klijente da je Glas Javnosti u autorskomm tekstu svog urednika Vlastimira Nininog u tekstu "Šta je Staljin poručio Putinu" sve ovo što Putin danas radi predvideo i pozvao Putina da silom ili milom vrati Rusiji sve ruske zemlje koje su boljševici oteli i poklonili Ukrajini.

Kraj teksta filujemo stavom Nikolaja Azarova, prvog ministra u vladi Janukoviča, koga su pučom 2014. godine na Majdanu skinuli momci Parošenka i boksera Klička. Azarov je spasao glavu bekstvom u Moskvu.

Ukrajina je dobila ogromnu teritoriju tek nakon ulaska u sastav SSSR-a, izjavio je bivši šef ukrajinske vlade Nikolaj Azarov.

Bivši premijer Ukrajine je podsetio da je zemlja stekla mnoge teritorije i naglasio da je Ukrajina dobila sve navedene zemlje „potpuno besplatno“ dok je bila u sastavu SSSR-a.

Novopečeni, takozvani patrioti, naučili su da rasipaju ove zemlje, po cenu stotina hiljada života. On je primetio da ni Odesa, ni Harkov, Donjeck i Lugansk, ni Herson, ni Krim, pa čak ni Lavov nisu ukrajinski.

Ukrajina nikada nije postojala u sadašnjim granicama. Ona sve duguje Lenjinu i SSSR-u. Bila je velika greška za boljševike i KPSS što su im udelili sve ove teritorije“.


Azarov je podsetio da je u Ukrajini tradicionalno bilo mnogo seljaka koje su boljševici izjednačili sa malom buržoazijom pa su ih raselili po celoj teritoriji bivše Ruske imperije. Tako su razbili "seljački patriotizam" i zaveli diktaturu proleterijata.

Pitanje samog nastanka Ukrajinske SSR pre sto godina i dalje zabrinjava javnost. Šef Ukrajinskog
instituta nacionalnog pamćenja Vladimir Vjatrovič je 2018. godine rekao da bi Ukrajina
trebalo da se pozicionira kao naslednica UNR, a period ukrajinske SSR smatra „sovjetskom
okupacijom“ .

Kao odgovor na ovo, predsednik ruske Državne dume za poslove ZND Leonid Kalašnjikov je predložio da Kijev vrati „polovinu Ukrajine“ , ruske teritorije koje su u sovjetsko vreme prenete u sastav Ukrajinske SSR.

„Ako ovo shvatimo ozbiljno, biće neophodno da se Rusiji vrati pola današnje Ukrajine, a ne samo Krim, jer Harkov, Dnjepropetrovsk i Donbas koi nisu bili deo Ukrajine pre stvaranja Sovjetskog Saveza.

Za kraj da utvrdimo:

Ukrajinska SSR je formirana 1919. godine nakon svrgavanja privremene vlade UNR. U vreme dok je bila deo SSSR-a, Ukrajina je dobila teritorije koje su u Ruskoj imperiji bile ruske provincije u regionima Donbasa i Novorosije, a ne samo u Maloj Rusiji.

Boljševička vlada pripojila je ukrajinskoj SSR ruske gradove Juzovku (sada Donjeck), Lugansk, Herson, Nikolajev, Odesu, Jekaterinoslav (Dnjepropetrovsk, preimenovan u Dnjepar 2016.) i Jelisavetgrad (Kirovograd, 2016. preimenovan u Kropivnicki).

Godine 1939-1940 Istočna Galicija, Severna Bukovina i južna Besarabija su pripojene Sovjetskoj Ukrajini. 1945. Godine. Zakarpatje je pripojeno Ukrajinskoj SSR. 1954. godine, dekretom generalnog sekretara Nikite Hruščova, poluostrvo Krim je pripojeno Ukrajini.

Vala, ako je i od Zelenskog- mnogo je. Putin ide dalje, ne staje. Rusi i Srbi sanjaju da se istorija ne završi kao sa srpskim narodom. Prognoze su dobre a i Putinova odbrana nije kao odbrana Šešelja. Sačekajmo još par meseci.

Šone Ninin

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR