Glas Javnosti

NOVE IGRE OKO GENERALŠTABA? Šta je pozadina hapšenja direktora Zavoda za zaštitu spomenika kulture

Hronika
Autor: Glas javnosti

Hapšenje direktora Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture u ovom trenutku izaziva sumnju da će na njegovo mesto biti postavljen novi v.d. direktor sa potrebnim kvalifikacijama i znanjem da uradi odluku o ukidanju statusa kulturnog dobra zgradama Generalštaba na adekvatan način, kaže Nemanja Smičiklas, konzervator restaurator.

V.d. direktor Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture Goran Vasić trebalo bi da bude saslušan u Tužilaštvu za organizovani kriminal zbog sumnje da je falsifikovao dokument na osnovu kojeg je Vlada Srbije Generalštabu oduzela svojstva kulturnog dobra. Kako N1 nezvanično saznaje, Tužilaštvo za organizovani kriminal (TOK) je postupalo na osnovu anonimne krivične prijave, a falsifikovani dokument je u zgradi Zavoda pronašla policija.

Tužilaštvo za organizovani kriminal je u utorak 13. maja saopštilo da je Goran Vasić uhapšen zbog sumnje da je falsifikovao Predlog za donošenje odluke o prestanku svojstva kulturnog dobra Generalštaba, odnosno da je „prekoračenjem granice svog službenog ovlašćenja izvršio krivično delo zloupotreba službenog položaja iz člana 359 stav 1 KZ, u sticaju sa krivičnim delom falsifikovanje službene isprave iz člana 357 stav 2, u vezi sa stavom 1 KZ”.

“Potom je falsifikovani Predlog, sačinjen bez učešća stručnih lica konzervatorske struke Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, uputio Vladi Republike Srbije preko resornog Ministarstva kulture, da bi nakon sprovedene procedure, dana 14. 11. 2024. godine, Vlada Republike Srbije donela Odluku o prestanku svojstva kulturnog dobra zgradama Generalštaba Vojske Srbije i Crne Gore i Ministarstva odbrane u Beogradu, Ulica kneza Miloša broj 33-41, i njihovo brisanje iz registra nepokretnih kulturnih dobara, na koji način je okrivljeni Goran Vasić naneo štetu kulturnom nasleđu Republike Srbije”, saopštilo je Tužilaštvo.

Ova vest otvorila je pitanje zašto i kako se tužilaštvo bavilo dokumentom koji je bio neophodan Vladi kako bi sa Generalštaba skinula status kultnurnog dobra i omogućila gradnju Trampovih kula na tom mestu.

Kako portal N1 nezvanično saznaje, predistražni postupak je vođen na osnovu anonimne krivične prijave koja je bila podneta protiv Vasića.

Navodno falsifikovani dokument su, kako nezvanično saznajemo, pronašli pripadnici MUP-a Srbije koji su posetili Zavod za zaštitu spomenika kulture nedugo pošto su pripadnici BIA bili u Zavodu u novembru prošle godine.

Policija došla da vidi šta radi BIA u Zavodu

Naime, kako je 18. novembra saopštio Ekološki ustanak, pripadnici BIA došli su u Republički zavod za zaštitu spomenika kulture kako bi sprečili zaposlene da izdaju zajedničko saopštenje, kojim se protive oduzimanju statusa kulturnog dobra zgradama Generalštaba.

Nedugo posle ove posete u Zavod su stigli policijski inspektori u civilu, a prema rečima izvora N1, policajci su zaposlenima rekli da su tu jer ih zanimaju razlozi prethodne posete BIA i bili su fokusirani na v.d. direktora, da bi kasnije obavljali razgovore i sa ostalim zaposlenim.

Sagovornik N1 kaže da su policajci tada pronašli sporni dokument za koji TOK tvrdi da je falsifikovan.

Kako je ključni dokument falsifikovan i koje su posledice hapšenja?

Zaposleni u Zavodu su od početka smatrali da je odluka Vlade Srbije od 14. novembra, kojom je zgradama Generalštaba prestalo svojstvo kulturnog dobra, nezakonita i na osnovu toga tražili da je povuče.

Dokument na osnovu kog je Vlada donela svoju odluku potpisao je v.d. direktora Goran Vasić, a konzervatorka  Estela Radonjić Živkov ranije je rekla da on ni sadržajem ni izgledom ne odgovara Zakonu o kulturnom dobru.

Kako N1 nezvanično saznaje, dokument nije ni zaveden propisno.

Nemanja Smičiklas, konzervator restaurator, docent na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu, za N1 objašnjava da Vasić formalno nije mogao ni da sačini, niti da potpiše dokument na osnovu kojeg bi Vlada mogla da donese odluku kakvu je donela.

Naime, Vasić niti je konzervator, niti ima završeni stručni ispit i neophodno iskustvo u delatnosti zaštite kulturnih dobara koji bi njegovom potpisu dali pravnu snagu.

„Hapšenje direktora Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture u ovom trenutku izaziva sumnju da će na njegovo mesto biti postavljen novi v.d. direktor sa potrebnim kvalifikacijama i znanjem da uradi odluku o ukidanju statusa kulturnog dobra zgradama Generalštaba na adekvatan način. Takav direktor bi morao da bude čovek iz struke zaštite sa završenim stručnim ispitom u Republičkom zavodu i zvanjem konzervatora. On bi mogao da napiše takvu odluku iako se to kosi sa statutom Zavoda u kome se jasno kaže da direktor ustanove ne izrađuje rešenja i nema takva ovlašćenja već to rade zaposleni stručnjaci kojima je dodeljen taj radni zadatak. Bez obzira na to takav dokument bi makar u stručnom smislu imao veću težinu od ovog koji je potpisao Goran Vasić koji nije konzervator i nema iskustva u radu službe zaštite“, naveo je Smičiklas za N1.


Takav direktor bi, dodaje naš sagovornik, mogao da utiče na zaposlene da se proces privede kraju, a zgrade Generalštaba izbrišu iz registra kulturnih dobara, što su zaposleni Zavoda odbili da učine tvrdeći da je odluka o tome doneta protivzakonito.

„Novi direktor sa potrebnim kvalifikacijama verovatno bi prvo na sve načine, presijom, ucenama i na sve druge načine pokušao da utiče na zaposlene u Zavodu da donesu takvu odluku, a kao poslednja opcija je da je sam sprovede mimo statuta“, dodaje konzervator.

Ipak, on napominje da ko god dođe na mesto direktora i donese takvu odluku, na bilo koji način, ona ne može biti zakonita jer Generalštab nije izgubio spomenička svojstva što je jedini uslov da kulturno dobro izgubi status kulturnog dobra.

„Ukidanje statusa kulturnog dobra zgradama Generalštaba svakako nije urađeno u skladu sa zakonom o zaštiti kulturnog nasleđa i njome se krši Ustav Republike Srbije“, napomenuo je sagovornik N1.

Glas javnosti/N01S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR