Glas Javnosti

Sveti Teodor Tiron: Mučenik i zaštitnik hrišćana kroz čudo osvećenja koljiva

Društvo
Autor: Glas javnosti

Sveti Teodor Tiron je hrišćanski svetitelj i mučenik koji se proslavio verom i hrabrošću u odbrani hrišćanstva.

Njegovo ime "Tiron" znači "regrut" ili "vojnik", jer je bio mladi vojnik u rimskoj vojsci krajem 3. i početkom 4. veka.

Rođen u Amasiji (današnja Turska), pridružio se vojsci u puk Marmaritski, a tokom vladavine cara Maksimijana i Maksimina započelo je brutalno gonjenje hrišćana. Teodor je bio poznat po strogom pobožnom životu i svedočanstvu vere, što je izazvalo ljutnju cara Licinija.

Kada je otvoreno izjavio da je hrišćanin, Teodor je bio osuđen na zatvor, a sudija je naredio da se tamnica zatvori i zapečati, nadajući se da će umreti od gladi. Međutim, prema hrišćanskom predanju, Isus Hristos mu se javio u tamnici i ohrabrio ga rečima: "Ne boj se, Teodore, ja sam sa tobom. Ne uzimaj više zemaljske hrane i pića, jer ćeš u drugom životu biti sa mnom na nebesima." U tom trenutku, tamnica se osvetlila, a anđeli obučeni u belo ukazali su se pred Teodorom, što je stražare uplašilo.

Nakon toga, sveti Teodor je mučen i bačen u vatru, gde je po zapovesti cara Licinija 306. godine postradao. Međutim, njegovo sveto telo nije moglo da izgori u ognju.

Pobožna žena po imenu Evsevija izmolila je njegove mošti od rimske vlasti i prenela ih u grad Ivhaistski, gde je podignuta crkva u njegovu čast. Kasnije su njegove mošti prenete u Vlašku, a zatim u Srem, gde se od 16. veka nalaze u manastiru Novo Hopovo na Fruškoj gori.

Njegov kult se brzo proširio među hrišćanima, a priča o njegovom čudu sa koljivom postala je važan deo pravoslavne tradicije. Prema predanju, pedeset godina nakon njegove smrti, car Julijan Odstupnik (361–363) pokušao je da oskrnavi hrišćane tako što je naredio da se sva hrana na pijacama u Carigradu poskropi krvlju žrtvovanih idolu.

Sveti Teodor se tada javio carigradskom patrijarhu Evdoksiju i otkrio mu carevu nameru, savetovavši ga da vernici tih dana jedu samo kuvanu pšenicu – koljivo. Tako su hrišćani izbegli da pojedu oskrnavljenu hranu.

 
U znak sećanja na ovo čudo, pravoslavna crkva ustanovila je običaj osvećenja koljiva na prvoj suboti Velikog posta, poznatoj kao Teodorova subota. Tog dana u crkvama se osvećuje kuvana pšenica (koljivo), koja simbolizuje vaskrsenje i večni život. Sveštenik je blagosilja molitvama, posvećujući je Bogu i svetitelju u znak zahvalnosti za njegovo čudo i zaštitu. 

Ovaj običaj osvećenja koljiva nije samo podsećanje na hrabrost Svetog Teodora, već i na božansku snagu vere u trenucima iskušenja.

Sveti Teodor Tiron se proslavlja 17. februara (2. marta po novom kalendaru), a njegov kult je duboko ukorenjen u pravoslavnom narodu, posebno kroz običaj osvećenja koljiva, koji simbolizuje pobedu vere nad iskušenjima.




Glas javnosti

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR