Glas Javnosti

Ističe trogodišnja zabrana lova na grlice

Društvo
Autor: Glas javnosti

Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije saopštilo je da je, nakon zabrane lova, populacija grlice u zapadnoj Evropi porasla za 25 odsto od 2021. do 2023. godine, dok u Srbiji, gde ističe trogodišnja zabrana lova, Uprava za šume Ministarstva poljoprivrede još nije saopštila šta namerava sa statusom te vrste ptica.

Veći broj ptica, oko 400.000 gnezdećih parova, posledica je zabrane lova u Francuskoj, Španiji i Portugaliji, koje su potvrdile da će zabrana lova biti produžena četvrtu godinu zaredom.

Grlica je ptica iz porodice golubova, sličnija gugutki, prepoznatljiva po braonkastim krilima sa crnim mrljama i crnim flekama sa belim linijama na obe strane vrata.


U Srbiji su ornitolozi gotovo dve decenije vodili borbu za zaštitu grlice i prepelice, kako bi na vreme upozorili da su populacije ovih ptica u opadanju i da su ozbiljno ugrožene lovom.

Lov je podstican kroz lovni turizam koji je dovodio strane lovce i omogućavao im lov u nedovoljno kontrolisanim uslovima.

Kako ističe Društvo, borba je urodila plodom tek 2021. godine kada je skraćena lovna sezona na preprelice, a na snagu je stupio moratorijum na lov grlice, međutim ne postoji jasan akcioni plan za upravljanje i očuvanje populacije tih vrsta u Srbiji.


„U periodu lovostaja nije primećen značajan porast populacije grlice u Srbiji, međutim u Vojvodini su tokom jeseni posmatrana jata od po nekoliko hiljada jedinki, a takva jata nisu posmatra decenijama unazad“, izjavio je izvršni direktor Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije Milan Ružić.

Grlica je na Crvenoj listi ptica u Srbiji sa statusom ugrožene vrste i malom gnezdilišnom populacijom od svega 49.000 do 68.000 parova čiji je dugoročni trend opadajući i nepovoljan.


Glas javnosti/ N01S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR