Na ovaj korak su se odlučili zbog novih problema sa iskopavanjme litijuma - istraživanja i planiranja rudnika, sa čime se suočavaju meštani pojedinih delova Srbije.
- Okupili smo se povodom izjave generalnog direktora "Rio Tinta" da ova kompanija ne odustaje od kopanja litijuma u Srbiji - rekao je medijima Zlatko Kokanović iz udruženja "Ne damo Jadar" iz Gornjih Nedeljica.
Podsetio je da su sakupljeni potpisi za narodnu inicijativu kojom se traži trajna zabrana istraživanja i eksploatacije litijuma i bora na teritoriji cele Srbije.
- Očekujemo da se ta inicijativa razmatra - dodao je Kokanović.
Branko Arbajter iz Lukavca kod Valjeva naveo je brojne probleme sa kojima se suočavaju meštani u delovima gde istražuje kompanija "Eurolitijum". Ukazao je da je voda na tom području zagađena jer su pridutne velike količine otrovnih supstanci, višestruko veće od dozvoljenih.
- I Suvoborska Greda je višestruko napadnuta sa svih strana, ne samo istraživanjima, već i kamenolomima - istakla je Ljiljana Bralović iz Pranjana.
Podsetila je i na nedavni problem u Malom Krivelju kod Bora, gde se izlila ogromna količina otrovne rudne pulpe.
- Nadamo se da će država shvatiti svu ozbiljnost problema, kao što smo i mi - navela je Bralović.
Prognozira se da će, ukoliko "Rio Tinto" zaista krene sa kopanjem, u Srbiji biti oko dva i po miliona ekoloških izbeglica.
- Biće zagađene brojne reke i to ne samo u našoj zemlji - kazala je Bralović.
"Glas javnosti" uživo prati obraćanje ispred republičkog parlamenta na našem jutjub kanalu.