Glas Javnosti

MUSLIMANI DANAS SLAVE KURBAN BAJRAM

Društvo
Autor: Glas javnosti

Muslimani širom sveta, pa tako i u Srbiji danas će obeležiti jedan od svojih najvećih praznika, prema takvimu (kalendaru) Rijaseta Islamske Zajednice Srbije, Kurban Bajam nastupio je jutros, a njegovo obeležvanje počelo je obavljanjem Bajram namaza (molitve) koji se obavila jutros nakon izlaska sunca.

Bajram-namaz (molitva) je utemeljena praksa u islamu. Kolektivno se obavlja u svim džamijama kako bi se pored manifestacija indivudalnih pokornosti Bogu, jačala međuljudska solidarnost i komunikacija.

Prema islamskoj tradiciji prvog dana Kurban Bajrama završavaju se ceremonije hodočašća Kabe u Meki, kojima svake godine prisustvuju milioni vernika iz celog sveta, a koje je ove godine prema podacima posetio rekordan broj vernika, čak više od 2.5 miliona samo iz inostranstva.

U toku dana Kurban Bajrama, vernicima je propisano klanje kurbana (obično se radi o ovci, ali se za „kurban“ može zaklati i krava, kamila i slične životinje koje su dozvoljene da se njima hrane pripadnici islama) i njegovo deljenje sa ljudima lošeg imovinskog stanja, rodbinom i komšijama.

Kurban na arabskim jeziku doslovno znači približiti se nekome ili nečemu. Pa prema tome onaj ko kolje Kurban približava se Gospodaru, a samom tim činom se prvenstveno iskazuje zahvalnost Allahu dž.š. na blagodetima koje je podario ljudima.


Kurban je prema islamskim propisima dužan klati svaki punoletan, pametan i slobodan musliman koji se nalazi u adekvatnom materijalnom stanju.

Kurban Bajram je propisan i kao dan veselja za muslimane koji uključuje obilazak rodbine, komšija i prijatelja. Prema verodostojnim izvorima, bajrami su prilike za vernike da čine što veći ibadet (molitve, dobročinstvo i slično) i da time zasluže oprost Allaha.

Pripadnici islamske veroispovesti u Novom Pazaru, gradu sa najvećim brojem muslimana u Srbiji, danima unazad pripremaju se se za današnji praznik. Žene sređuju svoje domove i spremaju poslatice za bajramsku trpezu dok muškarci odlaze na groblja kako bi sredili mezare (grobove) svojih umrlih.

Muškarci nakon obavljanja bajramske molitve tradicionalno odlaze na groblja, gde pored grobova svojih najdražih upućuju molitve Allahu za oprost greha i nagradu za njihove preminule. Nakon obilaska groblja, odlaze u obilazak svoje rodbine, komšija i prijatelja jačajući tako komšijske i rodbinske veze, a sve shodno naredbi koja je došla u svetoj knjizi Kur’an.

Glas javnosti/N07S

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR