Jaka glavobolja, praćena bolom koji obično zahvata jednu stranu glave, naglo počinje i vrlo je neprijatna. Mnogi ljudi su opisali migrenu kao pulsiranje, bockanje, probadanje u glavi. Šake i stopala su ponekad hladni ili čak modri. Javlja se i mučnina, preosetljivost na svetlost i buku, mirise. Ti napadi mogu trajati nekoliko sati ili čak nekoliko dana. Međutim, ono što je tipično, jeste da je češća kod žena.
Poznato je da do migrene dolazi kada se arterije koje vode u mozak stežu, a zatim prošire, a to dalje aktivira receptore za bol. Uzroci migrene mogu biti i visok krvni pritisak, hormonski poremećaj ili anemija. Takođe, hrana koja širi krvne sudove može dovesti do glavobolje ili migrene. To su razne prerađevine od mesa, čokolada, sirevi, proizvodi puni kvasca i aditiva. Upotreba alkoholnih pića još jedan je uzrok bola u glavi. Prevelika količina toksina u organizmu sve češće je okidač za migrenu.
Najbolje rešenje je potražiti pomoć neurologa, jer samostalno lečenje uglavnom daje slab rezultat. Ukoliko to iz nekog razloga ne želite, evo praktičnih saveta koji vam mogu pomoći:
- Napravite napitak od limuna, limunove kore i himalajske soli. Potreban vam je sok od dva limuna, malo izrendane limunove kore i dve kafene kašičice himalajske soli. Himalajsku so možete pronaći u prodavnicama zdrave hrane ili u bolje snabdevenim prodavnicama.
- Može pomoći i gorka kafa u koju ste nacedili malo limuna.
- Pijte dosta vode. Hronična dehidratacija organizma javlja se usled nedovoljnog unosa vode u organizam i može biti izazivač migrene.
- Utvrđeno je da i đumbir pomaže kod migrene.
- Čajevi od nane, kamilice, matičnjaka, bosiljka i valerijana dobar su saveznik u borbi protiv migrene.
- Mala količina kafe. Velika količina dovodi do širenja krvnih sudova i još jačih bolova.
- Jedite namirnice bogate magnezijumom i kalcijumom: banane, krompir, badem, riba, suve kajsije, kelj, pirinač. I šumeće tablete magnezijuma ili kalcijuma nisu loš izbor.