Ukoliko vaše dete nemirno spava, plačljivo je, neraspoloženo, uplašeno, potrebno je da se najpre posavetujete sa pedijatrom kako bi se isključila mogućnost da se radi o nekom neurološkom problemu. Problem spavanja može biti uzrokovan i loše usvojenim navikama u spavanju, stresne situacije, nekim prevelikim uzbuđenjem za dete. Zbog važnosti sna za detetov dalji razvoj, veoma je važan čvrst san, jer mozak tokom noći obrađuje informacije i skladišti ono što su naučili tokom dana.
Uzroci nesanice kod dece mogu biti različite prirode. Mogu poteći usled nekog zdravstvenog problema i tada je neophodno obratiti se pedijatru. Takođe, alergije, upale uha ili grčevi mogu prekinuti san. Uzroci psihološke prirode dolaze od loše stvorenih navika u spavanju, stres i anksioznost, strahovi. Nesanica u ranom detinjstvu može ostaviti posledice: dete je stalno umorno, nervozno, plačljivo. Kod dece školskog uzrasta koncentracija je slabija, pa je i uspeh u školi loš. Takođe, česte promene raspoloženja posledica su lošeg sna.
Kako pomoći detetu da prevaziđe ovaj problem? Potrebno je stvoriti rutinu u spavanju koju ne treba menjati. Nemojte odstupati od postavljenih pravila koja ste uspostavili. Jednom narušena pravila mogu poljuljati vaš autoritet. Pravo vreme za odlazak na spavanje je 20 h. Poštujte to svake večeri. Uz čašu toplog mleka i priču za laku noć možete mnogo olakšati svom detetu. Ugasite svetlo. Ako se dete plaši, zagrlite ga, pričajte mu. Skrenite mu pažnju na neke druge teme. Ostanite smireni ako ono ispoljava bes, ako se inati i plače bez prestanka.
Pod uslovom da u prostoriji gde spava, dete nije izloženo zračenju, pomaže i kupka od lipovog cveta. Poveću kofu do pola napunite lipovim cvetom i u hladnoj vodi ga ostavite preko noći. Sledećeg dana ugrejte ekstrat i dodajte ga vodi za kupanje. Ono traje oko 20 minuta. Ponovo ugrejana, ova voda može da se upotrebi još dva puta.
I lavanda je dobra za san, pa ako nemate svežu, možete koristiti i ulje lavande.